1.4 MİLYON YENİ YAZILIMCI İŞ DÜNYASINA KATILACAK

Tam zamanlı çalışmayı tercih etmeyen freelancer’ları, projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle bir araya getiren online iş platformu SanalUzman.com, bu sene yüzde 5.2’lik büyüme oranı ile en hızlı gelişen alanlardan biri olan yazılım sektörünün yakın markajına girdi. Platformun, test aşamasından sonraki ilk ayında üyelerinin yüzde 11.20’sini farklı disiplinlerde yetkinleşmiş yazılım uzmanları oluşturdu.

Dünyadaki büyüklüğü 5 trilyon Dolar, Türkiye’deki büyüklüğü ise 30 milyar Dolar seviyesine erişen bilişim sektörü, beraberinde pek çok yeni uzmanlık dalı ve mesleği de getiriyor. Öyle ki bu sene sadece Türkiye’de bilgi teknolojileri konusunda yapılan harcamaların 22.5 milyar Doları bulması bekleniyor.

Yapılan araştırmalara göre bu pasta içinde önemli yere sahip olan yazılım 2018’de yüzde 5.2’lik büyüme oranı ile ülkenin en hızlı büyüyen alanlarından biri olacak. Nitekim dünyada da 2020 yılında yazılım alanındaki istihdam oranı yaklaşık 1.4 milyon artacak.

Bu durum, hızla büyüyen pazardaki nitelikli çalışan ihtiyacını da beraberinde getirecek. Peki, ölçek gözetmeksizin yetenek avına çıkan kurumlar nitelikli yazılım uzmanlarına nasıl, nereden erişecek?

Türkiye’nin yeni online iş platformu SanalUzman, freelance çalışmayı bir yaşam biçimi haline getiren uzmanlara yönlendirdiği iş fırsatları ile hem iş alana hem de iş verene seçeneği bol bir dünya sunuyor. Dijital tabanlı, dikkat ve yaratıcılığa açık işler için biçilmiş kaftan olan platform, test aşamasını geride bıraktığı ilk ayında havuzunda topladığı nitelikli yazılım uzmanları ile dikkat çekiyor. Sitedeki üyelerin yaklaşık yüzde 11.20’sini yazılım uzmanları oluşturuyor.

Peki, büyük ölçekli kurumlarla rekabet etmeye çalışan KOBİ’lere de ihtiyaç duydukları anda nitelikli kişilere proje bazlı işler için erişim imkanı sunan SanalUzman nasıl işliyor?

Tam zamanlı personel çalıştırmayı tercih etmeyen veya projeleri için uzman bulmakta zorlanan işverenlerle, serbest çalışan uzmanları (freelancer’ları) bir araya getiren SanalUzman; yazılım, tasarım, çeviri, metin yazarlığı, reklamcılık, satış pazarlama, danışmanlık gibi birçok alanda proje bazlı iş imkânlarını sisteminde barındırıyor.

Üyelerine, istedikleri işi ve projeyi bulma kolaylığı sağlayan platform; beyaz yakalı, 18 – 50 yaş arası, teknolojiye hâkim, bilgisayar üzerinden iletişim faaliyeti yürütebilen tüm uzmanlara hitap ediyor.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.