2. Avrasya Hukuk Kurultayı Bakü’de Başlıyor

Avrasya bölgesinde bulunan ülkeler arasındaki hukuki dayanışmayı ve iş birliğini artırmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek Avrasya Hukuk Kurultayı’ nın temelinde insanlığın ortak geleceği için adil, barışçıl ve paylaşımcı bir dünyanın inşası yatmaktadır.

Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği Genel koordinatörü Av. Aygün Aliyeva kurultay hakkında,  “Yıllardır hedefim olan Bakü’de düzenlenecek olan Uluslararası büyük bir projeyle, bir çok ülkenin hukukçuları arasında kalıcı ilişkilerin kurulacağı organizasyon yapma anı bugün gerçekleşiyor. 26 ülke, 350 hukukçu! 

2. Avrasya Hukuk Kurultayı gibi dev bir projenin sahibi ve destekçileri olan 4 büyük kurumun, Azerbaycan Barolar Birliğinin üyesi, Uluslararası Hukukçular Birliğinin üyesi, Türkiye-Azerbaycan Hukuk Platformu ortak kurucusu ve Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliğinin genel koordinatörü olmanın gururunu yaşıyorum.” dedi.

Türkiye Hukuk Platformu (THP), Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) ve Azerbaycan Hukukçular Konfederasyonu ortaklığıyla organize edilecek 2. Avrasya Hukuk Kurultayının teması “Uluslararası Adalet İçin Uluslararası Hukuk” olarak belirlendi. Avrasya bölgesinde bulunan ülkeler arasındaki hukuki dayanışmayı ve iş birliğini artırmak, yatırımların ve ekonomik ilişkilerin artırılmasını sağlamak amacıyla 26 ülkeden 350 hukukçu, akademisyen, resmi ve sivil kurumların katılımıyla üç gün sürecek olan 2. Avrasya Hukuk Kurultayı ile ortak geçmişe sahip ülkelerin yakınlaşması da temin edilecektir.

Kurultaya, Avrasya bölgesinde bulunan Türk devletleri ve İslam devletlerinden hukukçu
ve akademisyenler davet edilecektir. Böylece aynı coğrafyadaki farklı ülkelerin hukukçu
ve akademisyenleri arasındaki ilişki bağının kuvvetlendirilmesi hedeflenmektedir. Davetli ülkelerin hukukçu ve akademisyenleri arasında kalıcı ilişkilerin kurulacağı 2. Avrasya Hukuk Kurultayı ile ortak geçmişe sahip ülkelerin yakınlaşması da temin edilecektir. Avrasya bölgesinde yaşayan ülkeler arasında bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanarak yeni iş birliklerine zemin hazırlanacaktır. Yeni iş birlikleri ülkeler arasında olası ihtilafların da önüne geçecek, devletler arası hukuki ve kültürel ilişkiler güçlenecektir. 40 ülke kurultaya davetlidir.

Davet Edilecek Ülkeler

Azerbaycan, Türkiye, Afganistan, Bahreyn, Bangladeş, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Cezayir, Çad, Endonezya, Fas, Filipinler, Gürcistan, Irak, İran, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Malezya, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Somali, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tacikistan, Türkmenistan, Tunus, Umman, Ukrayna, Ürdün, Yemen, Yunanistan

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.