“2023 hedefi içinde 50 milyon turist 50 milyon dolar turizm geliri hiç uzak değil”

Müge Erçetin – Prontotour Yurtiçi Müdürü

Müge Erçetin’in profesyonel geçmişini öğrenebilir miyiz?
1997 yılında Kocaeli Üniversitesi’nin turizm bölümünden mezun olup iş hayatına tur operatörlüğü yapan bir firmanın operasyon ekibine dâhil olarak başladım. Son 12 yıldır ise turizmde sektör lideri olan Prontotour’un bünyesinde yurt içi oteller, kültür turları ve Kıbrıs otellerini barındıran Yurtiçi Departman Müdürlüğünü yapıyorum.

Prontotour yaz sezonuna nasıl başladı?
Prontotour’da yılın ilk çeyreği çok yüksek bir volümle başladı. Mevcutta devam eden erken rezervasyon kampanyalarının da desteği ile satışlarımız artarak devam etti. Son bir ay ise, erken seçime bağlı olarak tüm sektörde yaşanan düşüşten bizler de etkilendik. Ancak bu açığın seçim sonrası kapanacağını düşünüyoruz.

Antalya, Zirvedeki Yerini Koruyor

Bu sezon yurt içinde ve yurt dışında hangi bölgeler, şehirler tercihler arasında?
Bu yıl yurt içinde yine ağırlıklı olan Akdeniz kıyı şeridinde Antalya’ya bağlı Belek, Lara otelleri, Ege sahil şeridinde Bodrum ve Çeşme bölgesi tesisleri ile Antalya kadar kolay satılabilir hale gelen Kıbrıs otelleri yüksek oranda tercih görüyor. Türkiye kültür turları içinde yaza yönelik programlarımızdan uçaklı Doğu Karadeniz programları ile Bozcaada ve Gökçeada’yı bir arada programladığımız Kuzey Ege programlarımız oldukça talep görmekte.

Yurt dışında özellikle yaz ve bayram dönemlerinde klasik İtalya, Portekiz-Endülüs, Benelüks-Paris, Orta Avrupa, Yunan adaları ve Balkan coğrafyasını kapsayan turlarımız, İskandinavya ve Baltıklar ile uzak rotalar yine en çok talep gören yerler arasında. Gemi turlarına da yoğun bir ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Türk seyahat severler için İtalya, İspanya, Balkanlar, Orta Avrupa ile vizesiz ve yakın yerler ilk sırada yer alıyor. Öte yandan Uzak Doğu’ya özellikle yaz dönemi büyük talep var.

Yabancı turist Türkiye’de en çok hangi şehirleri tercih ediyor?
Yabancı turistlerin vazgeçilmezi Antalya her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok tercih edilen şehrimiz. Bu yıl yabancı ziyaretçiler özellikle son iki yıla göre ciddi bir kapasite dâhilinde Antalya’ya (Kemer-Alanya -Belek-Side ) geliyor. Tesislerin kapasiteleri büyük oranda yabancı turistlere ayrılmış durumda.

Yerli turistin iç pazar tercihlerini belirleyen etmenler nelerdir?
Satışımızın büyük çoğunluğunu oluşturan çocuklu ailelerin seçimi otel bazında aqua park ve çocuk aktivitelerinin yoğun olduğu tesisler. Bunun dışında balayı çiftleri ve 60 yaş üstü konuklarımızın tercihi ise daha dingin dinlenip huzur bulacakları denizden ve doğadan tam anlamı ile faydalanacakları tesisler olmakta. Genç kesim ise sahil beldelerinde açılan eğlencenin yüksek olduğu beachlere yakın tesis seçimi yapmaktalar.

Tüm bu etmenler yine fiyat uygunluğu ile bağlantılı olarak satışa dönmektedir. Tüm tur operatörleri için piyasa rekabetini yakalayabilmek bu anlamda önemli rol oynamakta. Satış esnasındaki ekstra avantajlar (ücretsiz uçak kampanyaları, ücretsiz transfer kampanyaları ilave indirimler) misafirlerin tercihini etkilemektedir. Biz de bu anlamda çeşitli kampanyalar düzenliyoruz.

İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklara İtalya ve Balkanlar

Özellikle yurt dışı seyahatine çıkacak turistler için nasıl bir yol izlemelerini öneriyorsunuz? Hangi noktalara dikkat etmeliler?
Beklentilerini iyi analiz etmelerini tavsiye ederim. Güvenlik endişesi ve dil sorunu olanların, çok fazla yurt dışı tecrübesi olmayanların mutlaka bir tur şirketi ile seyahat etmelerinde fayda var. Tecrübeli rehberleri olan markalarla yola çıkmaları çok önemli. Yine sağlık güvence paketini içeren sigortaları yaptırmaları yararlı olacaktır. Zaten güvenli bir tur şirketi kendilerine her konuda yardımcı olacaktır. İlk defa yurt dışına gidecek seyahat severlerin vizesiz rotaları ve yakın yerleri tercih etmelerini öneririm. 1-3 saatlik uçuş mesafesini içeren Avrupa destinasyonları gayet ideal. İtalya gerek mutfağı gerekse turistik ürünleri ve sıcakkanlı insanlarıyla turist dostu bir ülke. İlk defa yurt dışına çıkacaklara İtalya’nın yanı sıra kültürel ve gastronomi özellikleri ile dikkat çeken Balkan coğrafyasını tavsiye ederim. Üstelik Balkanlar’a otobüsle gidilebilecek uygun bütçeli turlarımız da mevcut.

Türkiye turizmini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye turistik ürünleri ve güçlü potansiyeli ile her zaman dünya turizm endüstrisinde ilk sıralarda olan bir ülke. Gerek coğrafi ve iklimsel özellikleri gerekse kadim kültürlere ev sahipliği yapan Anadolu toprağı ile yerli yabancı pek çok ziyaretçi için önemli bir varış noktası. Öte yandan ekonominin lokomotifi, cari açığın ilacı olan turizm sektörümüzün son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerden olumsuz etkilendiği de bir gerçek. Turizm her zaman barış ve refah ortamından beslenen bir sektördür. Ülkemizde ve bulunduğumuz bölgede oluşacak istikrarlı toplumsal iklim sektöre her zaman pozitif yansıyacaktır.

“Amacımız, kişi başı turizm gelirlerini 1000 dolarların üzerine çıkarmak”

Turizm sektörünün gelişmesi için Türkiye neler yapmalı?
Her şeyden önce istikrarlı ekonomik ve siyasal yapı, yabancı yatırımcıların ülkemize güven duyması, dengeli kur politikası, özgürlükçü ortam, turizm yatırımcısının ve çalışanlarının desteklenmesi sektörün alt yapısı için öncelikli önem taşıyan hususlar. Öte yandan sürdürülebilir turizm imkânları yaratmamız, ürünlerimizi çeşitlendirerek 4 mevsim turizm yapabileceğimiz imkânlar yaratmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin deniz, kum, güneş, tarih, kültür ve gastronominin yanı sıra termalden spor ve kongre turizmine, sağlıktan eko turizme kadar pek çok potansiyeli var. 2023 hedefi içinde 50 milyon turist 50 milyon dolar turizm geliri hiç uzak değil. Burada amacımızın kişi başı turizm gelirlerini 1000 dolarların üzerine çıkarmak olduğunu belirtmeliyim.

Son 5 yıl göz önüne alındığında turizm tercihlerinde nasıl bir değişim gözlemliyorsunuz?
Her zaman güçlü olduğumuz kıyı turizmindeki iddiamız devam ediyor. Başarılı tesislerimiz ve hizmet anlayışımızdaki misafirperverlik bizi Akdeniz çanağındaki rakiplerimizin önüne çıkarmış durumda. Yine turizmin farklı segmentlerinde hızla ilerleme kaydettiğimizi söyleyebilirim. Tüketici alışkanlıklarında konvansiyonel tercihlerin yanı sıra teknoloji odaklı çözümlerin hızla yaygınlaştığını, hizmeti alan ve hizmeti verenlerin dijital ürünlerden daha çok faydalandıkları da bir gerçek. Pek çok şirketimiz ve güçlü markalarımız da online kanallarını güçlendiriyor.

MICE Sektörü 2019’da Daha Hareketli Olacak

2018 yılı nasıl başladı 2019 yılı için öngörüleriniz nelerdir?
İç pazar açısından 2018 yılı ilk çeyreği umut vericiydi. Ancak erken seçim kararı ve dövizdeki hızlı yükseliş seyahat taleplerini olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle Dolar ve Euro’daki hızlı artış yurt dışı taleplerini %20 civarında azalttı. Yurt içine olan ilginin devam ettiğini görüyoruz. Dövizin belli bir bant aralığında uzun süre kalması halinde seçimden sonra yurt dışı taleplerinin de artıracağını söyleyebiliriz. Kurban bayramı satışlarımızın çok iyi gittiğini görüyoruz. Öte yandan incoming tarafında bu yıl iş hacmi ve gelen ziyaretçi sayısı artacaktır. Bu durum 2019 yılında da devam edecek gibi. MICE sektörünün de 2019’da daha hareketli olacağı kanısındayız.

Türkiye-Azerbaycan arasında köprü olmayı hedefliyoruz. Siz Türkiye-Azerbaycan dostluğu hakkında neler söyleyeceksiniz?
Birbiriyle tarihi ve kültürel ilişkileri çok güçlü olan kardeş iki ülke arasında iyi ilişkilerin her alanda artarak devam etmesi memnuniyet verici. Bu konudaki çalışmalarınız nedeniyle sizleri tebrik ediyorum.

TurkAz Magazine olarak, kadının ekonomiye katılmasını destekliyoruz. Siz “iş yaşamında kadın” için neler söyleyeceksiniz?
Çalışma hayatı, kadının her anlamda saygınlığını, ekonomik özgürlüğünü, üretkenliğini ve özgüvenini arttırıyor. Ancak toplumsal faktörler yani kadınların aynı zamanda yetiştirilme tarzı gereği gelenekselleşmiş iş ve aile yaşamı dengesini de kurmak zorunda olmaları, iş yaşamında aktif rol almalarını çoğu zaman engellemektedir. Bu yüzden Türk kadınlarının ekonomiye katkı sağlayabilmeleri, erkeklerle eşit olanaklarda çalışıp daha girişimci olabilmeleri için kalıplaşmış görüşlerden uzak durulması gerektiğini her fırsatta aşılamamız gerekmektedir.

Hayata dair temel felsefeniz var mı?
Hayata dair temel felsefem her daim gelişmek, geliştirmek ve değişmek! Yunan düşünür Herakleitos’un dediği gibi “Bir nehirde iki kez yıkanılmaz!” Değişim her zaman kaçınılmaz ve zorunludur. Hele ki turizm sektöründe çalışıyorsanız değişimden kaçamazsınız, yoksa kaybedersiniz.

Sizi anlatan üç kelime…
Adalet, saygı ve tezcanlılık.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.