Amazon’un Başarı Hikayesi

ABD’nin New Mexico eyaletinde 1964 yılında dünyaya gelen Bezos, teknolojiye merak duyan birçok Amerikalı gibi garaj kültürünü yaşama fırsatına erişir. Jeff, öz babası tarafından doğumunun hemen ardından terkedilmesiyle üvey babası Miguel Bezos’un himayesinde bir çocukluk geçirir. Evlerinin garajını, ilgi duyduğu konularda araştırma yapabileceği bir laboratuvara dönüştüren Bezos, inovasyon ve teknoloji alanındaki yeteneklerini de bu garajda geliştirme fırsatı bulur.

Amazon’un kurulduğu Garaj

Kafasındaki büyük hayaller eşliğinde küçük bir adımla başlayan macera, tıpkı diğer Silikon Vadisi şirketlerinde olduğu gibi, şirin bir evin garajında iyice alevlenmeye başlar. Kendisi de bir kitap kurdu olan ve diğer insanların kitaplara olan ilgisinden ilham alan Bezos; yeni kuracağı sitede kitap satmaya karar verir. Garajda bu işi geliştirirken, sürece yardımcı olacak paketleme ve kargolama yapan birkaç kişiyi de kadrosuna kattıktan sonra şirket 16 Temmuz 1995 tarihi itibariyle iş dünyasına resmen adımını atmış olur. Bezos bu şirkete ilk olarak ‘’Cadabra’’ ismini verir. Yola online bir kitapçı olarak çıkan şirket, zaman içerisinde dünyanın en büyük online perakendecisi haline gelir.

Amazon kısa sürede müzik CDlerinden yazılımlara, araç gereçlerden oyuncaklara, spor ürünlerine ve hatta market ürünlerine kadar her şeyi satmaya başladı. Şimdi ise hemen hemen bütün endüstriye el atmış durumdadır. Fakat, Amazon’un en büyük şirketlerden biri olmasına ve 566.000 çalışana ulaşacak kadar büyümesine neden olan temel şey, sağladığı müşteri odaklı hizmet servisi oldu. Reklam giderlerini azaltarak, müşterilere ücretsiz nakliye hizmeti verdi.

1999’un sonunda, Amazon’un satışları milyar dolarların üstüne çıkar. Yapılan kar hiç bitmeyecekmiş gibi görünür. Ancak 2001’de Amazon 1.4 Milyar dolar mali zarar raporlar ve 1000’in üzerinde çalışanını işten çıkarır. Bezos’un ise vazgeçmek yerine aklına farklı bir fikir gelir: başka şirketlerle ürünlerini Amazon’da online satmak için anlaşma. Zekice görünen bu fikir işe de yarar. Target, Toys R Us, Old Navy ve daha birçok şirket ürünlerini Amazon üzerinden satmayı kabul ederler. Fikrin uygulamaya geçmesinden itibaren Amazon yeniden eski güzel günlerine döner ve şu an hala dünyanın en popüler online satıcılardan biri olarak satışlarına devam eder.

1999 yılında Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” sıfatına layık görülür.

Amazon’un son yıllarda yaptığı en büyük atılımı, elektronik kitap okuyucusu Kindle‘ı piyasaya sürmesi olmuştur. Şu anda Kindle3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir.

Yenilikçi vizyonu bununla sınırlı kalmayan Amazon, geçtiğimiz yıl yeni nesil drone’larını tanıttı.

Drone‘lara olan merakıyla bilinen online alışveriş devi Amazon’un depolarında çalışan Kiva isimli robotlar da markanın bir diğer yenilikleri arasında. Ürünlerin depoda bulunması ve istenen yere götürülmesi anlamında çalışanlara büyük kolaylık sağlayan robotlar, hem çalışanları yormuyor hem de zamandan tasarruf ediyor. Amerika’da bulunan 50 tane Amazon deposunda toplam 10 binden fazla Kiva robot mevcut olduğu biliniyor. Bu robotların Amazon’a maliyetinin 775 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Beş sene önce Bezos, Washington Post gazetesini satın aldı. Washington Post’un dijital trafiğini ikiye katlayan Jeff yıllar sonra Washington Post’dan kar etmeyi başardı. Bu gün Jeff Bezos, dünyanın en zengin adamı ünvanına sahib.