Genel

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin 100. Yılı

Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin 100. yıldönümü vesilesiyle Bakü Özgürlük Meydanı’nda askeri geçit töreni düzenlendi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı İlham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, devlet ve hükümet yetkilileri, Milli Meclis milletvekilleri, yabancı ülkelerin büyükelçileri, askeri ateşeler, uluslararası kuruluşların çalışanları, savaş gazileri ve başkent temsilcileri, askeri törene katılanlar arasındaydı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı İlham Aliyev alkışlarla karşılandı. Başkomutan İlham Aliyev, askeri geçit töreninde bir konuşma yaptı.

Askeri geçitte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçit töreninin yanı sıra, Savunma, İçişleri, Acil Durumlar, Devlet Güvenlik, Devlet Sınırı ve Özel Devlet Koruma Hizmetleri’nden oluşan 4.000 kişiden oluştu.

Törende 240’dan fazla askeri araç, 70’ten fazla uçuş aracı, silahlanmaya yeni kabul edilmiş en modern zırhlı teknikler, roket ve topçu tesisleri, hava savunma sistemleri, helikopterler, insansız uçaklar gibi çeşitli en yeni silah ve teknikler gösterildi.

Türkiye, Pakistan, Rusya, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, İran, İsrail, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Suudi Arabistan ve Ukrayna’dan 100’e yakın temsilcinin katıldığı tören Silahlı Kuvvetler personeli ve askeri teçhizat geçidiyle sona erdi.

Tags: