READING

Azerbaycan’nın 3 bin yıllık Şehri Şeki

Azerbaycan’nın 3 bin yıllık Şehri Şeki

İpekyolu üzerindeki şehrin geçmişi 3 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Kiş Nehri yanı başından geçiyor. Şifalı mineral suları ve ipekçiliğiyle ünlü şehir, çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Şehri Şeki

Şeki ipekçiliğin, el sanatlarının geliştiği zengin bir ticaret merkezidir.Tarihi Şehir, Kafkas Arnavutları’nın egemenliği altında kalmış, Araplar, Moğollarca işgal edilmiş. Sonrasında Osmanlı dahil, birçok medeniyet gelip geçmişdir.

Bugün aynı ismi taşıyan bölgenin 63 bin nüfuslu bir şehridir. Şeki’de kilise, cami, kervansaray, kale gibi çok sayıda tarihi yapı bulunuyor.Azerbaycan mimarisinin en önemli anıtları arasında gösterilen ve 1762’de hanların yazlık ikametgahı olarak inşa edilen Şeki Han Sarayı şehire çok sayıda turist çekiyor. Han Sarayı’nın en önemli özelliklerinden biri de yapımında çivi veya herhangi bir yapıştırıcı unsurun kullanılmamış olması.

Han SarayıÇevresi surlarla çevrili, iki kat, altı oda ve iki aynalı balkondan oluşan, salon ve oda duvarları renkli işlemeler, motifler, savaş sahnelerinin yansıtıldığı duvar resimleriyle süslü sarayın ahşap çıtalar arasına çeşitli renklerde cam monte edilerek yapılan geometrik desenli pencereleri, “şebeke” adı verilen el sanatlarının en nadir örnekleri arasında gösteriliyor.

Han Sarayı Tarih kokan şehrin daha bir incisi Kervansaraydır. Dikdörtgen şeklindeki aşağı kısımda dört giriş, büyük bir iç avlu ve ortada bir havuz bulunur.

Kervansaray 8000 metrekarelik alanı kaplayan Şeki Kervansarayı, 18. yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır. İki bölümden oluşmaktadır: Yukarı ve Aşağı. Binanın sokağa bakan önü 14 metre yüksekliğindedir.Birinci katta gezginler ve diğer misafirler tarafından kullanılan yaklaşık 300 oda ve depo vardır.1988 yılında, aşağı kervansaray, Yukarı Kervansaray Hotel adında bir otele dönüştürülmüştür. Geleneksel Azerbaycan mutfağı servis eden bir restoranı ve 242 uluslararası standart oda ve süiti bulunmaktadır. Şeki tarihi çarşısında hala ipekliler satılıyor. Küçük marketler, “Papakçı” adı verilen kalpakçılar, helvacılar yan yana sıralanmış.Azeri mutfağında çok büyük bir öneme sahip Piti yemeği de Şeki yöresine aittir. Güveçte pişirilen Piti’ye unutulmaz tadını verense kuyruk yağı. Ana malzemeleri koyun eti, nohut ve lavaş ekmeği. Baharat olarak ise zerdeçal ve safran kullanılıyor.Piti masaya pişirildiği güvecin içinde getirilerek servis edilir.

Şeki Piti’siİki aşamada yenen yemeğin önce suyu bir kaseye alınır ve içine lavaş ekmeği ve sarıkök otu eklenerek çorba gibi içilir. Daha sonra etler ve nohutlar güvecin içinde çatal yardımıyla ezilerek birbirine karıştırılır ve bir tabağa alınıp afiyetle yenir.Dünyada eşi benzeri bulunmayan Şeki baklavasının vatanı da adından göründüğü gibi bu masal şehirdir. Şeki baklavası ustası merhum Ali Ahmet’in ismi hala dillerde. Hazırlanışı zor olan baklavanı, Ali Ahmet’in vefatından sonra yakınları tarafından sürdürülmeye çalışılıyor.

Şeki Baklavası

Şeki şehri (UNESCO) Dünya Miras Listesindedir.