Baltıklar’da Bir Cennet: Riga

800 yıllık tarihi, eşsiz kültürel yapısı, muhteşem mimarileri, şehrin tam ortasından geçen Daugava Nehri, yemyeşil parkları, bembeyaz kumsalları ile ziyaretçilerini büyüleyen bir orta çağ şehri…

Baltık Denizi’nin doğu kıyısında yer alan Letonya’nın başkenti Riga, Baltıkların en büyük başkenti olma unvanını taşıyor.
Riga’nın yüzölçümünün yarısından fazlası orman ve yeşil alanlardan oluşuyor. Bu sebeple de Avrupa’nın yeşil cenneti
olarak anılıyor.

1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan bu güzel şehir, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne kabul edilmiştir. Rusların egemenliğinde bulundukları sırada önemli bir ticaret merkezi olması, Riga’da birçok bankanın açılmasına neden olmuş. Bu bankalarda çalışmaya gelenler, zengin ve şaşalı çok güzel evler inşa ettirmiş.

Böylece şehir Jugendstil mimarisinin kalbi haline gelmiş. Bugün Riga’nın Elizabetes, Strelnieku ve Alberta Caddeleri bu mimarinin en güzel örnekleri ile dolu. Bu bölgede yer alan binaların yarıdan fazlasını ünlü Sovyet yönetmen Sergey Eisenstein’in babası Mikhail Eisenstein tasarlamış.

UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesine alınan “Eski Şehir”… Şehrin tarihi dokusunu oluşturan yapılarının başında St. Peter’s Kilisesi, Brotherhood of the Blackheads Evi, Dome Katedrali, Büyük ve Küçük Guildhalls, St. Jacob’s Kilisesi, Riga Kalesi ve Özgürlük Heykeli yer alıyor.