READING

Bir Şeyi Daha Önceden Yaşamış Gibi Hissetiniz mi?...

Bir Şeyi Daha Önceden Yaşamış Gibi Hissetiniz mi?

Sizin İçin Deja Vu Nedir Anlatıyoruz

Dejavu bir şeyi daha önceden yaşamış gibi hissetmenize verilen tanımdır. Bugün sizler için detaylı olarak 8 maddede dejavu ne demek, dejavu neden olur ve sürekli dejavu yaşamak hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Yapılan araştırmalara göre, insanların üçte ikisi hayatları boyunca en az bir kez bir şeyi daha önceden yaşamış ya da görmüş olduğu duygusuna kapılıyor. Sanırım siz de onlardan birisiniz, değil mi? Bir olayı daha önce yaşamış gibi hissetmek oldukça garip bir durum.

Peki, ama neden?

Deja vu nedir?

Deja vu, yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Kısacası bir ânı daha önceden yaşamışlık hâlidir. Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu pek çok kişide zaman zaman yaşanmaktadır. Bu anı daha önce yaşamıştım… Buraya daha önce gelmiştim… Bu olayı rüyamda birebir görmüştüm… Bu cümleler sayısız insanın kullandığı sıra dışı bir olayı anlatır. Deja vu, bize bir şeyleri tekrar tekrar yaşatır sanki..

Bu hisse kimler daha çok kapılıyor?

Bazı epilepsi hastalarının kriz geçirmeden önce Deja vu hissi yaşamış olmaları diğer ilginç tespittir. Hatta bazı doktorlar sık Deja vu hissi yaşayanların sağlıksız olduğunu ve tıbba başvurmaları gerektiğini söyler. Lakin beyin dalgaları ile ilgili bilgilere baktığımızda ilginç bir gerçekle karşılaşırız. Durugörü, medyumluk, şifacılık gibi uygulamalar sırasında beyinden dağılan dalga boyları ile epilepsi krizi sırasında dağılan beyin dalgaları aynı frekanslardadır. Yoga ve pek çok inisiyasyon uygulamasında deneysel olarak çalışan para psikologlar, Alfa dalga durumunun telepati, duru görü ve kehanetlerle alakası olduğunu bilmektedirler. Bu dalgaların düzene konulması için önerilen çalışmaların başında ise nefes egzersizleri geliyor. Çünkü nefes egzersizleri ile beyin dalgaları değiştirilebilir ve yönetilebilir.

Bilim bu konuda ne diyor?

Aslında bilimsel anlamda açıklaması oldukça basit gibi. Beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışması, bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.

Deja vu’nun hastalıklarla olan ilişkileri nelerdir?

Ayrıca bilim, Deja vu deneyiminin bilinen hastalıklarla ilişkisini de incelemiştir. Şizofreni, kişilik bozuklukları, anksiyete gibi nörolojik bozukluklarla ilişkili olabileceği düşünülen bu deneyim, bu bahsedilen hastalıklarla bir bağlantı göstermemiştir. En büyük yakınlık temporal lob epilepsisi ile olmuştur. Araştırmalar göstermiştir ki, temporal lob krizleri gelmeden hemen önce Deja vu yaşanabilmektedir.

Bir anlığına bilimi göz ardı etsek?

Son yıllarda artık iyice dillendirilmeye başlanan Sicim Teorisi’ni düşünelim. Bu teoriye göre bizlerin farkında olmadığı ya da algılayamadığı paralel evrenler var ve bu evrenlerde bizimle eşlenik halde olan başka benliklerimiz var. Bu teoriye göre biz, bir başka evrenin yansıma evreninde olabiliriz. Yani üç boyutlu algılama kapasitemiz yanı başımızda duran bilgiyi ya da titreşimi alamıyor. Deja vu da bu evrenlerin yansımasının bir nevi tekrarı denilebilir

.