Boğaziçi Zirvesi Ali Hasanov’u Ağırladı

Bu yıl “Barışın Sürdürülmesi ve Herkes İçin Kalkınma” temasıyla 9’uncusu düzenlenen Boğaziçi Zirvesi dünya siyasilerini buluşturdu.

Türkiye Cumhurbaşkanının himayesinde faaliyet gösteren Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından 2011 yılından itibaren her yıl İstanbul’da düzenlenen etkinliğe devlet başkanları, yetkililer, sivil toplum örgütleri, yerli ve yabancı şirket yöneticileri katıldı.

Zirvenin açılışına Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ayrıca Kuveyt, Ürdün, Polonya, Rusya, Katar, Malezya ve dünyanın birçok ülkesinden siyasiler ve eski devlet yöneticilerinin yanı sıra Azerbaycan’ı temsilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov da katıldı. Hasanov, konuşmasına Türkiye için önemli bir yere sahip olan zirve için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek başladı.

Konuşmasında çağın acı gerçekleri hakkında konuşan Hasanov, bazı devletlerin sürdürülebilir kalkınmayı değil, gasp, işgal ve silahlanma yolunu seçtiklerini söyledi. Hasanov: “Bu türden bir antropojenik politika şu anda tüm dünyayı Orta ve Kuzey Amerika sınırlarından Suriye ve Türkiye, Myanmar ve Bangladeş sınırlarına kadar jeopolitik yıkıma uğratıyor. Böyle bir felaket Güney Kafkasya’da yaklaşık 30 yıldır gerçekleşiyor. Ermenistan’ın bağımsızlığımızın ilk yıllarında sürdürdüğü agresif politika, Azerbaycan için tarihi ve yasal dayanağı olmayan toprak talepleri, bir milyondan fazla vatandaşımızın mülteci ve yerinden edilmiş kişilere dönüşmesine ve topraklarımızın yüzde 20’sini işgal etmesine yol açmıştır. Bu topraklardaki eski dini ve tarihi eserlerin acımasız yıkımı, AGİT’in gerçek bulma misyonu tarafından teyit edilmiştir. 10’dan fazla ülke ve çok sayıda uluslararası kuruluş Azerbaycanlılara karşı işlenen Hocalı soykırımını kabul etti.” dedi.

Ali Hasanov konuşmasında Dağlık Karabağ sorununa dikkat çekti. Dağlık Karabağ sorununun bugün sadece Güney Kafkasya’daki kırılgan barışı değil, tüm Avrupa’nın ve dünyanın güvenliğini tehdit ettiğinin altını çizdi. Sorunun, uluslararası hukuku ve diğer ülkelerin toprak bütünlüğünü etkileyecek boyutta olduğuna dikkat çekti.

“İşgal olgusuna rağmen, bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in siyaseti neticesinde Azerbaycan hem kendi dinamik gelişimini sağlamış hem de Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun ekonomik ve kültürel entegrasyonunda, Avrupa’nın enerji güvenliğinin teminatında önemli rol oynayan ülkeye dönüşmüştür” diyen Başkanın Yardımcısı Azerbaycan devletinin kendi ortakları ile gerçekleştirdiği küresel projelerin sadece enerji güvenliği ve iletişim projeleri değil, güvenliğin sağlanmasına büyük katkıda bulunduğunu, kıtaları birbirine bağladığını, dünyanın jeoekonomik haritasının yeniden çizilmesine katkı sağladığını dile getirdi. Hasanov, “Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in belirttiği gibi, tüm katılımcı ülkeler, özellikle de komşu ülkeler, Azerbaycan’ın başlattığı projelerden yararlanıyor. Hem Türkiye hem de Azerbaycan için yeni kurulan ‘STAR Rafineri’ tesisinin faydalarını hatırlamak yeterlidir.” dedi.

Azerbaycan’ın NATO, Avrupa Birliği, AGİT, BDT işbirliği programlarına katıldığını vurgulayan Ali Hasanov, Azerbaycan’ın tüm komşularıyla ikili ve çok taraflı işbirliğini geliştirdiğini ifade etti. 

Hasanov sözlerine şöyle devam etti: ”Biz öyle bir bölge, öyle bir dünya istiyoruz ki, aynı coğrafyayı, aynı veya yakın kültürleri paylaşan insanlar göç yolu seçmeye mahkum olmasınlar. Kendi tarihi topraklarında yaşayıp gelişmesine katkı sağlasınlar. Bunun için herkes savaşa “dur” deme cesaretini kendisinde bulmalı. Bu amaçla atılan tüm adımlar desteklenmelidir. 9 yıldır devam eden Boğaziçi Zirvesi herkes için sürdürülebilir kalkınmaya ve barışa katkıda bulunmaya devam ediyor. Türkiye, çatışmaların çözümü ve bölgede barışın sağlanması için büyük çaba sarf etti. Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Türkiye devletinin politikaları, geçirdiği barış operasyonları, diplomatik bölgelerdeki mücadelesi, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için bir çözüm olacaktır. Tüm destekleri için kardeş Türkiye’ye başarılar diliyoruz.”

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.