Bulutların Üzerinde Saç Ektirmek İster Misiniz?

İbrahim Çevik – Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü

2000 yılından beri saç ekimi sektörünün içerisinde yer alan İbrahim Çevik, 18 yılda 10 binin üzerinde saç ekimi gerçekleştirdi. 2008 yılında este olarak estetik sektörüne giriş yapan İbrahim Çevik, 2014 yılında Estecenter’ı kurdu. Yalnızca saç ekimi değil plastik cerrahi alanında da geniş bir geniş bir kitleye hitap ediyor. Saç ekiminin ön plana çıktığı Estecenter’da kaş ekimi, yüz germe, burun operasyonu, göz kapağı, kulak estetiği, genital estetiği, yağ aldırma işlemlerinde de uzman ekibiyle hizmet veriyor.

Saç ekiminde hangi yöntemler uygulanıyor?
Eskiden, ense bölgesinden doku şeridi çıkartılarak uygulanan teknik kullanılırdı. Ense bölgesinde dikiş izinin kaldığı, doğaldan uzak bir uygulamaydı. Fakat dünyadaki son trend olan FUE tekniği ile ense bölgesinden saç köklerinin çıkartılan saçlar açıklık alana tek tek yerleştiriliyor. Kısa sürede çok fazla saç kökü alınmasına imkan tanıyan micromotor yöntemi, saçları tıraş etmeden kıl köklerinin uzun şekilde alındığı Long Hair yöntemi, kalem benzeri bir aparatla alınan DHI kalem tekniği gibi farklı teknikler kullanılmaya başlandı. Bunlarım tamamı yalnızca alım aşamasında farklılık gösteriyor. Kalem tekniği dışındaki tüm tekniklerde ekim işlemi aynı şekilde gerçekleşiyor. Bu teknikler, saç ekimi yapılacak kişinin açıklığına, talep ettiği yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.

En çok önerdiğiniz teknik hangisi oluyor?
Yaygın olarak micromotorlu FUE tekniğini uyguluyoruz. Vücudun muhtelif bölümlerinden istediğiniz kadar kıl kökü alabilmeye olanak sağlıyor. Herhangi bir zararı söz konusu değil fakat ekim yapıldığının anlaşılmasını istemeyen bir kişiyse Long Hair ve DHI tekniklerini öneriyoruz.

Saç ekiminden sonra dökülme oluyor mu? Tekrar yaptırma söz konusu mu?
Saç köklerini bir meyve ağacı gibi düşünelim. Ağacı bir yerden bir yere alıp naklettiğinizde ilk aşamada yapraklarını ve meyvelerini bırakıyor. Bir kıl kökünün naklini gerçekleştirdiğiniz zaman yüzeyde kılavuz olarak bırakmış olduğunuz teller 3-4 hafta sonra dökülüyor. Yüzeydeki tellerin dökülmesi, ekilen köklerin kaybedildiği anlamına gelmiyor. 2. aydan sonra cilt altından yavaş yavaş kıl kökleri çıkmaya başlıyor ve bu süreç 1 yıl sürüyor. 1 yıl sonrasında ekilen saçların dökülmesi söz konusu değil. Çünkü verici bölge olan ense bölgesinden alınan saç kökleri dökülmeme özelliğine sahiptir. Ekim yapılan saçlar ömür boyu sağlıklı bir şekilde kalıyor. Kişinin var olan saçlarının korunması, tedavi edilmesi ve güçlendirilmesi adına ekim yapıldıktan sonra bir takım bakım işlemleri uyguluyoruz.

Saç ekiminde yaş sınır var mı?
Genelde 18 yaşından 80 üstü yaşa kadar ekim yapılabilir. Önemli olan kalıtsal bir rahatsızlık ya da saç ekimi için ileriki yaşlarda kalp, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkların olmaması. Bu tip rahatsızlıklar varsa da doktor kontrolünden geçtikten sonra işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Bazı durumlarda 18 yaş altındaki kişilere de uygulama yapabiliyoruz. Çocukluk dönemin bir kaza geçirmiş ya da farklı nedenlerden dolayı saç bölgesinde bir kayıp söz konusuysa ve psikolojik durumunu etkiliyorsa ailenin onayıyla 18 yaş altı kişilere de ekim işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Saç ekimi uygulamasında ağır acı oluyor mu?
Saç ekimi, lokal anesteziyle uygulanan bir yöntem olduğu için ön tepe bölge ve enseye lokal anestezik iğneler uygulanmakta ve bunlar ciddi anlamda bir ağrıya acıya sebebiyet vermekte. Keyfi uygulamalar olan estetik uygulamaları, hastaların ağrı yaşamamaları adına uzmanlar tarafından uygulanan ilaçlarla rahatlıkla saç ekim işlemini tamamlıyoruz. Kişi bulutların üzerinde, sanki bir rüyadaymış gibi hissediyor. 6-8 saat süren saç ekimi uygulamaları kişiye ciddi rahatsızlık vermekte fakat sedasyonla yapılan uygulamada hasta ekim işleminin nasıl geçtiğini fark etmiyor. İşlem sonrasında hastaya ilk gece sırt üstü yatmasını tavsiye ediyoruz. 1 haftalık antibiyotik tedavisinin ardından hasta gündelik hayatına devam ediyor.

Saç ekiminin mümkün olmadığı durumlar söz konusu mu?
Ana verici alan olan ense bölgesinde saç kökleri bulunması gerekiyor. İhtiyaca bağlı olarak sakal, göğüs, genital bölge, koltukaltından da kıl kökü alınabiliyor. Saç dökülme süreci yen başlamış ekime uygun olmayan gençlerde de PRP saç mezoterapisi denilen medikal uygulamalar, losyon, şampuan, tabletlerle saç dökülmesinin önüne geçebilmek mümkün. Hiçbir tedavi yöntemi tam anlamıyla saç dönülmesini ortadan kaldırmaz, yalnızca geciktirir.

Kadınlarda Saç Ekimi Erkekler Kadar Garanti Değil

Estecenter’ın profilini daha çok erkekler mi oluşturuyor?
Ana uzmanlık alanımız saç ekimi olduğu için müşteri profilimizin çoğunlu erkeklerden oluşuyor. Saçsızlık, her 3 kişiden 2’sini etkilen bir problem. Genetik olarak aile bireylerinde saç dökülmesi problemi varsa bireylerde de yüzde 73 oranında ortaya çıkma ihtimali bulunuyor. Bunun dışında sıkıntı, stres, travmatik etkiler, kanser hastalığı, kronik rahatsızlıklar sonucunda da saç kaybı olabiliyor.

Kadınlarda saç ekim işlemi nasıl gerçekleşiyor?
Kadınlarda saç ekimi uygulaması genelde erkeklerdeki kadar yoğun olmuyor. Kadınlarda saç dökülmesi troid, östorojen gibi hormonal sebeplere bağlı. Kadınlarda dökülme erkeklerde olduğu gibi lokal değil genel bir seyrelme şeklinde meydana geliyor. Verici bölgede dökülme söz konusu ise çok fazla ekim yapmayı tercih etmiyoruz. Androgenetik, testeron hormonuna bağlı erkeksi bir dökülme söz konusu ise saç ekimi gerçekleştiriyoruz. Her halükarda kadınlarda saç ekimi ömür boyu garanti değil. Farklı hormonlar devreye girdiği için dökülme söz konusu oluyor. Kadınlarda ekim işleminde erkeklerde olduğu gibi saçları kazıtmak gerekmiyor. Verici bölgeden belli bir alan kısaltılarak saç kökü alınabiliyor.

Kadınlar en çok kaş ekimini tercih ediyor. Bölgesel kaş kayıplarında, kaş yapısına uygun kıl kökleri tercih edilerek ve o bölgeye uygun yatay şekilde kanallar açılarak tek tek ekim işlemi gerçekleştiriliyor. Burada en önemli konulardan bir tanesi bu işi yapacak kişinin ciddi deneyim ve tecrübeye sahip olması gerekir. Kaşın çıkış açısı doğru ayarlanmazsa kötü bir görüntü oluşmakta. Kaş ekiminden sonraki süreçlerde saç kökünden kıl alınması sebeybiyle kaşta uzama devam ediyor. Bunun için ara ara kaşları tıraş etmek gerekiyor. Ancak yıllar geçtikçe ekilen kökler bölgenin kaş özelliğini alıyor.

Yanlış Uygulanan Sakal Ekimi Yüz Felcine Sebep Olabilir

Erkeklerde sakal ekimine talep arttı mı?
Özellikle son zamanlarda Osmanlıvari diziler sebebiyle erkeklerden sakal ekimine yoğun bir talep söz konusu. Burada da açıların ayarlanması, bölgedeki dizaynın oluşturulması açısından hesaplanmalar yapıldıktan sonra aynı şekilde ense bölgesinden kök alınarak sakal bıyık bölgelerine uygulama yapılabilmektedir. Yüz bölgesinde çok sayıda sinir ucu bulunmakta. Sinir uçlarına denk gelen kanal açılar ise yüz felcine sebebiyet vermekte. Bu nedenle uygulamayı yapacak kişi ve kurumların iyi araştırılmış olması gerekiyor.

Saç, sakal, kaş ekimi ya da estetikle ilgili herhangi bir tedavi uygulamadan önce etrafımızdaki portföylerden referans almalıyız. İnternette yaptığımız araştırmalarla destekleyip kurumla görüşme yapmak gerekiyor. Görüşme neticesinde kurumun hijyeni, işlemi yapabilecek özelliğe sahip olup olmadığı, özellikle bu işi yapacak doktorun deneyim ve tecrübesine bakılması gerekiyor. Eğer dikkat edilmezse bulaşıcı hastalıklar, hastalara ve uygulayan kişilere geçebilir. Bunun için ne yüksek ne de düşük ücretler ödemek gerekiyor. Bir değerlendirme yaparak orta fiyat noktasında bir merkezi tercih edebilirler.

Yağ aldırmada dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Yağ aldırma işleminden sonra bölgede deformasyon olmaması için hastalara ne öneriyorsunuz?
Vücut şekillendirme kilo verme ile karıştırılıyor çoğu zaman. Vücut şekillendirme operasyonu bir kilo verme yöntemi değildir. Öncelikle hastayı muayene ederek operasyonu yaptırmasındaki ana nedeni bilmek gerek. Hastanın ortaya çıkacak sonuç hakkında beklentisi de çok önemli. Aşırı kilolularda da vücut şekillendirme işlemini uygulayabiliyoruz ancak obez hastaların önce zayıflamasını istiyoruz. Uyguladığımız yağ alma operasyonunda dünyanın en gelişmiş cihazı olan Vaser kullanıyoruz. Liposaction uygulamasında yağ alınan bölgede yüzeysel bozukluklar ortaya çıkıyor. Vaser uygulamasında böyle bir durum söz konusu değil. Liposactionda ölümle sonuçlanabilen riskli durumlar ortaya çıkabilir. Yağların ultrasonic dalgalarla parçalandığı Vaser tekniğinde kısa sürede kişi günlük hayatına dönüyor.

Kişinin yaşı ve bölgeden alınan yağ miktarına bağlı olarak sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu durumda da cerrahi olarak bölgedeki sarkmaları toparlıyoruz. İşlem sonrası yağ alınan bölgenin yağlanma oranı azalıyor. Bölgenin yağlanma olasılığı azalırken dikkat edilmezse farklı bölgelerde yağlanma ortaya çıkabiliyor.

Butik Prensibiyle Uzman İşi

Türkiye’de hastalar ne çok hangi işlemleri tercih ediyor?
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de burun, göğüs, yağ aldırma, yüze yapılan dolgu, botox tercih listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Kurumumuzda birden fazla plastik cerrah bulunmakta. Bir plastik cerrahi, kaş, burun, göğüs gibi bütün estetik işlemlerini yapıyor ancak biz kurumumuzda işi butikleştirdik. Yağ alma işlemini bir plastik cerrahımız, burun operasyonunu başka bir cerrahımız yapar. Bu şekilde cerrahlarımız bir alanda uzmanlaşarak daha iyi sonuçlar elde eder. Lokomotif alanımız saç ekimi olsa da diğer alanlarda da başarılı işler ortaya koyuyoruz.

Türkiye’de estetik bilincini nasıl değerlendiriyorsunuz? Estetik hakkında doğru ve yeterli bilgiye sahip miyiz?
Türk hastalar tavsiye ile ve fiyat odaklılar. Yabancı hastalar ise okuyup araştırıyorlar son aşamada tavsiye bulurlarsa geliyorlar. Özellikle zaman kavramı çok nettir. Söyledikleri saat ve dakikada randevusunda oluyorlar. Daha araştırmacı ve bilgililer.

Estetik sektörünün yaşadığı en büyük problemler nelerdir? Türkiye’nin estetik sektöründe tercih edilen ülkeler arasında yer almasının sebebi nedir?
En büyük problem kişilerin beklentisi. Psikolojik bozukluklarda estetik kaygılar ortaya çıkıyor. Öncelikle hastanın psikolojik destek alması gerekiyor. Estetik yaptırmış olmanız sizi toplumda ön plana çıkartacağı anlamına gelmiyor. Orta Doğu’dan daha çok Avrupa’dan hastalarımız gelmekte.
Türk hastalarından ziyade yabancı hastalarla çalışmayı tercih ediyoruz.

Türkiye’de sağlıkla ilgili altyapısı genişledi. Avrupa’da Türkiye’deki klinik ortamlarını bulamazsınız. Estetik sektöründe Türkiye’nin tercih edilmesinin ilk sebebi fiyat. Türkiye’de estetik fiyatları Avrupa’nın 4’te 1’i kadar. Bunun dışında Türk doktorlarının analitik zekâsı iyi gelişmiş. Ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonu olumluya çevirebiliyorlar.

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ruhsat sahibi kurumların ve doktorların seçilmesi altı çizilmesi gerek bir noktadır. Email ile muhakkak bir yazışma yapılmış olması da diğer önemli nokta.

Estetik yaptıracak kişiler için neler öneriyorsunuz?
Burun göğüs estetiği isterken ortaya çıkacak sonucu kestirebilmek gerekir. İşlem sonrasında hastanın nasıl olacağını simülasyonda görmesi önemli. Kafada soru işareti bırakmayacak bir görüşme yapılmalı. Doktorun daha önceki çalışmalarına bakılmalı. Doktorun tecrübesi öğrenilmeli.

Burunda bir nefes problemi varsa plastik cerrahla beraber KBB uzmanının kontrolünden geçilmeli.
Açık ve kapalı olarak uygulanabilen yöntemler cerrahın uzmanlığına göre tercih edilmeli. Bir bölgeden bir parça çıkarıldığında bölgede eksiklik oluşacağından burun bölgesinden kıkırdak çıkartılmadan işlemin gerçekleştirilmesi daha doğrudur.

“Hizmeti aldıktan sonraki süreçte ilgi bulamadığında kişi hayal kırıklığına uğruyor”

Estecenter nasıl bir ayrıcalık sunuyor?
Saç ekimi yaptırmadan önce whatsapp üzerinden fotoğraflarını gönderen kişilere ne kadar saça ihtiyaç var, operasyon ve ilaç ücreti ne kadar tutacak, İstanbul’da kaç gün kalacak, konaklama ve transfer bilgileri de dâhil her şeyi ayarlıyoruz. Kişi bir bilinmezin içerisinde değil her şey net bir şekilde geliyor.

Hastanın tedaviden sonra doktoru ve kurumla iletişiminin kopmaması lazım. Tedaviden sonra whatsapptan belirli aralıklarda hastalarımıza video gönderiyoruz. 2. 3. 6. aylarında kendisinde nasıl değişmeler olacağını anlatan, hastanın soru işaretlerini gideren videolar hazırlıyoruz. Bu durumda hasta, herhangi bir değişiklikte paniğe kapılmıyor. Kişiler çoğunlukla manevi beklentilerle estetik yaptırmak istiyor. İnsanlar benimle ilgilen ve beni mutlu et diyor. Hizmeti aldıktan sonraki süreçte ilgi bulamadığında kişi, hayal kırıklığına uğruyor.

Yurt dışına açılmayı düşünüyor musunuz?
Almanya Duseldorf’da klinik açıyoruz. Yıl içinde Münih ve Berlin’de de klinik açmayı planlıyorum. 1 yıl içerisinde Avrupa’nın 10 şehrinde yer alarak markamızı dünyaya taşımayı ve bir dünya markası olmayı planlıyorum. Sağlık alanında bir Türk markasının dünyada duyulması adına yaptığımız çalışmalarda bakanlık desteği de alacağız.

Azerbaycan kadınlarının estetiğe bakışını basıl değerlendiriyorsunuz?
Azerbaycan’da kaliteyi alan ve algılan bir kesim var. Rus kadınlarının da etkisiyle güzel oldukları gibi güzelliklerine de aşırı düşkünler. Hastalarımız arasında Azerbaycan kadınları da yer alıyor. İlerleyen süreçlerde Azerbaycan’da da yatırım yapma planımız olabilir.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.