Coco Chanel

“Eğer kanatlarınız olmadan doğduysanız, onların büyümelerini engellemeyin.”

Yirminci asrın Moda dühası Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa’da, sokak satıcısı 7 kişilik fakir bir ailenin çocukları olarak dünyaya geldi. Henüz 6 yaşındayken Annesi bronşitten hayatını kaybeder ve babası gelecek moda tanrıçasını 12 yaşındayken yetimhaneye bıraktı. Coco yetimhanede kaldığı 6 sene içinde dikiş dikmeyi öğrenir, terzi olarak iş bulur ve ara ara La Rotonde kabaresinde şarkıcılık yapıyordu. Takma ismi ‘Coco’yu da söylediği şarkılardan biri olan Qui Qu’a Vu Coco?’dan aldı. Yetimhaneden dünya moda tarihine ismini altın harflerle yazan güçlü bir kadının başarı hikayesi günümüzde bir çok insana ilham veriyor.

Çirkin ördek yavrusu diye ala etdikleri küçük kız insanlardan intikamı kadınları güzelleştirerek alır. 1905 senesi hafta sonuydu. Coco Kendi tasarladığı kostümleriyle La Rotende şarkı söylerken genç ve varlıklı kent soylusu Etienne Balsanla tanışır. Terzilikden içkili adamların önünde şarkıcılık yapmaktan taciz edilmekden tiksinen Chanel, kadın avcısı olan Balsanın şatosuna taşınmayı fırsat bilir ve moda arenasına ilk adımlarını burada attı. Chanel, Balsan’ın metresleri için süslü şapkalar tasarlamaya başladı. Coco’nun ilk müşterileri, Balsan’ın kız arkadaşlarıydı. 1908 ilkbaharında Balsan’ın arkadaşı polo oyuncusu Arthur Edward ile tanışır. Arthur Coco’ya bir şapka butiği açması konusunda tavsiye verir ve onun finansal olarak destekleyeceği vaadinde bulunur. 1910’da Coco, Balsan’dan ayrılır . Yeni ilham perisi Artur’la aşk yaşamaya başladı. Aynı sene lisanslı şapka tasarımcısı olur ve 21 Rue Cambon’da Chanel Modes adını verdiği butiğini açar. Kısa süre içinde sokak dünya çapında popülerleşir ve onun adıyla anılmaya başlar.

1913 senesinden itibaren moda ikonası artık kendi kadın kıyafeti koleksiyonunu geliştirmek istiyordu. Kıyafet tasarımcısı lisansı olmadığı için yasadışı bir durumla karşılaşma tehlikesine karşı Coco bir çözüm bulur; kıyafetleri, o dönemde sadece erkek iç çamaşırları için kullanılan, jarse kumaşla tasarlar. Ve moda tarihi kendi devrimcisi ile tanışır.

“Vazgeçilmez olmak için her zaman farklı olunmalıdır.”

İkonik Tasarımları

Feminenliği ve kısıtlamaları bir kenara bırakıp erkek giyiminin rahatlığına odaklanan Coco, efsanevi yakasız ceketini ve vücuda oturan etek tasarımını tanıttı. Onun bu ikonik tasarımı first lady’lerden, dönemin ünlü sanatçılara kadar bir çok kadının vazgeçilmezi oldu.

Arturla tutkulu bir aşk yaşayan Coco hayatın ona hazırladığı acı surprizden habersiz kendini dünyanın en mutlu kadını olarak görüyordu. Çok geç huzuru bulan moda devrimcisinin mutluluğu çok erken bitti. 1919 senesinde Sevgilisi Arthur’un otomobil kazasında hayatını kaybetmesiyle Garderobumuzun olmazsa olmazı Black litle dress’in hikayesi yarım kalan aşk acısıyla başladı. Yasını siyah renkle tutmaya karar veren ve bu rengi günlük hayatın içine zarafetle dahil eden Chanel küçük siyah elbiseyle sadece matem günlerinde ve cenazelerde kullanılan bir renk iken, siyahla gelen zarafeti ve şıklığı gözler önüne serdi. Acıdan doğan başarı bu olsa gerek.

Coco Chanel, kadınlara genellikle pantolon giydirmesi ile övgü toplamıştır. Bunun yanı sıra, önceden sadece erkekler tarafından giyilen takım elbiseyi kadınlara da uyarlayan ilk insan Coco Chanel’dir. O döneme kadar korseler ve ekstra feminen kıyafetlerden oluşan moda dünyası, Coco Chanel sayesinde büyük bir değişim yaşadı. Chanel; kadınları yüzyıllar boyunca mahkum olduğu korse derdinden kurtararak rahatlıkla gelen şıklığı öğretdi.

Chanel No. 5 tüm zamanların en çok satan parfümü

Halen dünyanın en çok satan parfümü Chanel No. 5 in hikayesi 1920’lerin yazında başladı. Coco, Rus parfümör ile uzun bir araştırma ve çalışma sürecine girdi. Kendisine sunulan on örnek arasından Coco, 5.’i seçti. Doğal değil sentetik bileşenlerle hazırlanan ilk parfüm olma özelliği taşıyan chanel no 5 Coconun ismini parfüm tarihine de yazdı.

“Moda geçicidir; kalıcı olan sadece stildir.”

Coco, Fransadan rotasını Amerika’ya çevirdi. Özellikle küçük siyah elbisenin yarattığı çarpıcı dalga onu özgür Amerikalı kadınlar arasında öncü yaptı. Bu yıllarda yaratdığı Pink Chanel  ABD başkanı J.F. Kennedy’nin 1963 senesinde vurulduğu sırada eşi Jacqueline Kennedy’nin üzerindeki takımdır.

Modanın efsane imzası Coco 10 Ocak 1971’deki Ritz’deki odasında uykusunda sessizce hayatını kaybetti.  Onun kurduğu bu moda hanedanlığı bu gün de dünyanın en iyi Markası olmayı başardı. Çok kişi belki de şimdi bu yazacağımız konudan habersiz… Biliyor muydunuz mu Fransız modasını yakından takip eden Türk dünyasının Atası Mustafa Kemal Paşa Türk ordusunun üniformalarını ünlü Fransız moda tasarımcısı Coco Chanel’e (1883 – 1971) tasarlattırıp ve ordumuz 1945 senesine kadar o tasarım üniformalarını giydi.