Genel

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu Ankara’da Ziyaret Eden TAİB, Faaliyetlerini Hızla Devam Ettiriyor

Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği (TAİB) Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu Beştepe’deki makamında ziyaret etti. Topçu, TAİB’in kurulduğu günden bu yana hep milli duruş gösterdiğini, her zaman Azerbaycan-Türkiye menfaatleri ve ilişkilerinin daha da iyi olması için çalıştığını belirtti.

İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlara da değinen Topçu, “Türkiye ve Azerbaycan arasında 2019’da tercihli ticaret anlaşması imzalanacak olması ile beraber ticaret hacmimiz çok daha artacak. Avrupa’nın gaz tedariğinin çeşitlendirilmesine ve enerji güvenliğine büyük katkı sunacak Azerbaycan doğal gazını, Türkiye’den Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun Anadolu ayağı olan TANAP’ın 6,5 milyar dolarlık projesi olan STAR Rafinerisi sayesinde iki kardeş ülkenin yanı sıra bu projeden istifade edecek birçok Avrupa ülkesi için de katma değer üretecek, istihdam sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Karabağ sorununun çözülmesi bölgenin refahını artıracaktır”

Karabağ sorununun bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden en önemli konu olduğuna dikkati çeken Topçu, “Karabağ’da tüm dünyanın gözü önünde yapılan işgalin haksız ve hukuk dışı olduğu BM tarafından da tasdiklenmiştir. Bu sorunun çözüme kavuşması durumunda, bölgedeki her devlet ve insan ciddi kazanımlar elde edecek, refah düzeyleri artacaktır” dedi.

TAİB’in faaliyetlerinin iki kardeş ülke ve halklarının faydasını gözeterek ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek olduğunu belirten Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Nağiyev, nazik kabulü ve yakınlığı için Topçu’ya teşekkür etti.

Ayrıca TAİB üyeleri Ankara’da ki Haydar Aliyev Parkında Ulu Önderlerinin abidesini ve Anıtkabir’i ziyaret ettiler.

Tags: