Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim kültür köklerimizde cinsiyet ayrımcılığı yoktur

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Cevahir Otel’de düzenlenen 3. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuştu.

“Dün kadını en bayağısından bir meta olarak kullanan zihniyetin bugün kadını yine meta anlayışıyla ama bu defa eşitlik ambalajı içinde kullanıyor olması bizim için şaşırtıcı değildir.” diyen Erdoğan, “Asırlar boyunca insanları boyunlarına, ayaklarına, kollarına zincir vurarak kitleler halinde mal gibi satan ve çalıştıran, bunlar için de kadınları ve çocukları daha da aşağılayan bir dünyanın kodları bize ait değildir.” ifadesini kullandı.

“Şahsen siyasetin hangi kademesinde söz sahibi olmuşsam orada kadınlarımıza alan açmaktan onlarla birlikte yol yürümekten daima şeref duydum, onur duydum.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 53’ü AK Partili olmak üzere 104 kadın milletvekili bulunuyor. Meclis’in yüzde 17,5’ini oluşturan bu sayı yeterli olmamakla birlikte tarihi bir rekorun seviyesi ve ifadesidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batı’da bugün bizim yaşlılarımıza verdiğimiz önemi veren bir başka ülke yoktur, biz bir numarayız.” dedi.

“Dünyada, en az gelişmiş ülkelere destek noktasında, milli gelire oranla bir numaralı ülke Türkiye’dir.” ifadesini kullanan Erdoğan, “Ülkemizdeki üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının yarıya yakını, yüzde 44’ten fazlası kadındır. Mimarlarımızın ve avukatlarımızın da yine yaklaşık yüzde 44’ü kadınlardan oluşuyor. Hakim ve savcılarımızın yüzde 31’inden, diplomatlarımızın yüzde 20’den fazlası kadındır. Kadın oranı öğretmenlerde yüzde 56’yı, bankacılarda ise yüzde 51’i buluyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Uzun yıllar ülkemizi esir alan ideolojik tartışmalarda kadının hep bir sembol olarak kullanılması doğrusu bizi çok rahatsız etmiştir. Milletimizin değerlerine, kültürüne, tarihine düşmanlıklarını alenen ifade edemeyenler, husumetlerini genç kızlarımızın, eşlerimizin, annelerimizin başörtüleri üzerinden sahaya yansıtmaya çalışmışlardır.”

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.