CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’NIN MACARISTAN ZIYARETI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Ader Janos’un resmi davetlisi olarak, Macaristan’a 2 günluk resmi ziyarette bulundu. Ziyaretin ilk günü Macar Cumhurbaşkanı Ader Janos’un resmi törenle Cumhurbaşkanlığı Konutun’da karşılaması ile başladı. ikili görüşme ve öğle yemeğiyle devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından Ulusal Meclis’te karşılandı. Baş başa görüşmenin ardından Erdoğan ve Orban, heyetler arası çalışma yemeğine katıldılar.

CUMHURBAŞKANIMIZA YOĞUN ILGI

Budapeşte’de Cumhurbaşkanına vatandaşlarımız tarafindan yoğun ilgi ve sevgi gösterisi vardi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konaklayacağı otelde MÜSIAD Macaristan Temsilcisi ve DTIK Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Başar ve Macaristan UID Başkanı Mehmet İnceoğlu ile biraraya gelerek sohbet etti.

KÖKLÜ VE SAGLAM DOSTUK

Ziyaretin 2. gününde Macar – Türk Iş Formu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan derin ve köklü bağlarımızın bulunduğu Macaristan ile iş birliğimizi daha da yukarıya çekmemiz gerektiğini ve sadece iki ülke arasındaki ticaretin dışında da 3. ülkelere de beraber iş yapabilmek için Macaristan’nın da yoğun bir çaba içerisinde olunduğunu belirtti.

TIKA tarafindan restorasyonu yapılan Gül Baba Türbesi’nin açılışını Macaristan Başbakanı Orban Viktor ile beraber gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha sonra Kahramanlar Meyadanı’ndaki meçhul asker anıtına çelenk bırakarak, 480 şehidimizin bulunduğu 1. Dünya Savaşı Galiçya Cephesi Şehitliği’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan Macaristan Başbakan Yardımcısı Semjen Zsolt, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Macaristan’nın Ankara Büyükelcisi Kiss Gabor, Budapeşte Müsteşarı Ümit Öktem ile MÜSIAD Macaristan Temsilcisi ve DTIK Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Basar uğurladı.

DTIK ve MÜSIAD MACARISTAN’DA YILLARDIR BAŞARININ ADRESI

Fadıl Basar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan’ın Macaristan ziyaretinin hem Türkiye’de hem de Avrupa’da ses getirdiğini söyledi. Başar yaptıgı açıklamada, Türkiye ile Macaristan arasındaki bu denli köklü ve saglam olan dostluğun maalesef ticaret hacmine yansımadığını belirterek ticaret hacminin artması için basta Budapeste Büyükelçimiz Ahmet Akif Oktay ve Ticaret Müşavirimiz Basak Akyol olmak üzere MÜSIAD ve DTIK olarak da kendilerinin yogun bir caba içerisinde olduklarını söyledi. Fadıl Başar, 2014 ile 2018 yılları arasında 40’ın üzerinde Türk is insanının ve yaririmcisinin Macaristan’da şirket kurmasını ve Macaristan üzerinden avrupaya da adim atmasını sağlayarak, Türkiye Macaristan ticaret hacmine katkıda bulunduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğanla da ayaküstü yaptıkları görüşmede bu başarıdan ve hedeflerinden kısaca bahsetikilerini söyledi. Basar, Türkiye’nin Avrupa Birliğine, açılan kapısı konumunda olan Macaristan’da, hem şirket kurulumu hem de isletme maliyetlerinin düşük olusu ve bir de buna artı olarak kurumlar vergisinin % 9 olması, kar eden şirketler acısından çok büyük bir avantaj oldugunu belirterek is adamlarımız Avrupa Birliği pazarını hedeflediğinde Macaristan’nin akla gelen ilk ülke olması gerektiğini söyledi.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.