Dünyanın En Pahalı 6 Klasik Arabası

Otomobil tutkunları için klasik arabaların yeri ve önemi başkadır. Bu araba tutkunlarını, orta yaşlarda ya da emekli olmuş kişiler sanmayın sakın. Yeni neslin genç kuşağı tarafından da oldukça fazla seviliyor bu tip modeller. Sizler için hazırladığımız listede ise dünya otomobil sektörüne damga vurmuş başyapıtları bulacaksınız. Günümüzde yapılan açık arttırma yoluyla satılan bu klasik modeller milyonlarca dolara alıcı buluyor. Dünyada oldukça sayılı kalan bu modelleri sizler için listeledik. 

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 6 klasik arabası:

6 1937 Bugatti Type 57S

4.4 Milyon Dolar

1937 Bugatti Type 57S modeli klasik otomobil ilk önce Earl Howe tarafından satın alınmıştı. Howe araca yeni tamponlar, bagaj rafı ve dikiz aynaları ekledi. Daha sonra bir sonraki sahibi olan JP Tingay tarafından Marshall K200 supercharger ilave edildi. Sonunda Dr. Carr bu aracı satın aldı. Yakın dönemde hayatını kaybeden Dr Harold Carr’a ait olan bu araç, yakınları tarafından satışa çıkarıldı. Araba, 2009 yılı Şubat ayındaki Bonham Retromobile Araba Fuarı’nda açık artırmayla 4.4 milyon dolara satıldı.

5 007 Aston Martin dB5

5 – 10 Milyon Dolar

Dünyanın en pahalı klasik otomobil listemize alışılmadık bir ilave olarak 1964 Aston Martin dB5 yer alıyor. Bu klasik araba birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Araba “Goldfinger” ve “Thunderball” filmlerinde göründükten sonra 1969 yılında radyocu Jerry Lee tarafından 12.000 dolara satın alındı. Film ve otomotiv tarihinde önemli yeri olan bu arabanın 5 – 10 milyon dolar arasında olduğu düşünülüyor.

4 1961 Ferrari 250 GT California Spyder

10.8 Milyon Dolar

Sotheby’in efsane Ferrariler açık artırmasında satılan bu araç James Coburn’a aitti. 2008 yılının Mayıs’ında satılmış Ferrari 250 GT, yirmi beş yıl boyunca devam eden Steve McQueen ve James Garner rekabetinde kullanıldı. Pininfarina tarafından tasarlanan Ferrari, Coburn’un onuruna “Kaliforniya” adını almıştır.

3 1957 Ferrari 250 Testa Rossa

12.4 Milyon Dolar

Bu güne kadar üretilen 22 arabadan biri olan Ferrari, Carrozzeria Scaglietti tarafından yapılan farklı bir tasarıma sahiptir. Ferrari 250 TR, 1958 ve 1961 yılları arasındaki on yarışın hepsini kazandığı için ünlüdür.
Piero Drogo’in sürdüğü özel araba, 1958 yılı Ocak ayındaki 1.000 km’lik Buenos Aires yarışında 4. sırada yer aldı. 1957 model Ferrari 250 Testa Rossa yapılan bir müzayedede 12.4 milyon dolara satıldı.

 

2 Rolls-Royce Phantom II Continental “Hindistan Yıldızı”

13 Milyon Dolar

 

Almanya’da bulunan Rolls-Royce müze sahibi Hans-Gunther Zach “Hindistan Yıldızı” isimli bu otomobilin de dahil olduğu tüm koleksiyonunu müzenin galasında satmaya karar verdi. Rolls-Roce Continental Phantom II şimdiye kadar üretilen 281 adetten biriydi. Rajkot Mihracesi için oluşturulmuş araç turuncu alüminyum renk kombinasyonu ile tasarlanmıştır. Hindistan Yıldızı açık artırmada 13 milyon dolara satışa çıktı. Ancak bilinmeyen bir sebepten ötürü daha sonra listeden kaldırıldı.

1 Bugatti Type 57S Atlantik

30 – 40 Milyon Dolar

 

Bugatti Type 57SC Atlantik konsept otomobile dayanmaktadır. Bu modelden sadece dört adet üretildi ve bu güne sadece 2 tanesi ulaşmıştır. Biri Bugatti koleksiyoncusu Dr Peter Williamson’a, diğeri ise modacı Ralph Lauren’a ait. Büyük ölçüde ikinci sahibi tarafından modifiye edilen araç, 30 ve 40 milyon dolar arasında bir fiyatla açıklanmayan bir alıcıya satılmıştır.