EDİTÖRDEN

JAPON SIRRI MATCHA!

YEŞİL MUCİZE MATCHA!

“Japonlar tarafından yıllar önce keşfedilmiş olan son zamanlarda ülkemizde de popülerliği oldukça artan matcha çayı hatta birçok restoranda da gördüğümüz matcha latte furyası nedir, bir faydası var mıdır?” sorularına bir açıklık getirmek isterim.
Matcha aslında yeşil çayın toz halidir. Yeşil çay türleri dünyanın hemen hemen her yerinde üretilebilirken Matcha bunlara göre daha endemik ve sadece Japonya’ya özgü bir çaydır. İşlenmesi de diğer çay türlerine göre daha farklıdır. En üstteki en sağlıklı yapraklar toplanır ve 4 hafta kadar karanlık bir odada bekletilir. Böylece içindeki klorofil miktarı artırılır. Çünkü klorofil çaya parlak bir renk, kuvvetli tat verir ve yüksek miktarda antioksidan içermesini sağlar. Yeşil çaylar arasında en yüksek antioksidana sahip olması, matchayı diğer çaylardan ayıran en belirgin özelliktir. Antioksidan değerinin bu kadar yüksek olmasının sebebi de matchanın toz halinde çaya karıştırılmasıdır.
Anti-Kanserojen

Matcha çayını tercih etmeniz için güzel görüntüsünün yanında birçok faydası bulunuyor. Antioksidan değeri oldukça yüksek olduğundan iyi bir kanser önleyicidir. Yapılan pek çok araştırma sonucunda çayda bulunan polifenollerin, kötü huylu kanser hücrelerini çoğalmasını önlediğini ve mesane, meme ve prostat kanserinin vücutta gelişmesini engellediğini ortaya koymuştur. Klorofil miktarının yüksek olması sebebiyle yemyeşil olan matcha çayı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu çay, muhteşem bir detoks etkisine sahiptir ve vücuttan ağır metallerin atılmasını da sağlar. Özellikle spor öncesi bazı insanların elinde gördüğümüz matcha çayı vücutta enerji artışı sağlar, yağ oluşumunu engeller ve 4 kat daha hızlı kalori yakmayı sağlar. Diğer diyet çaylarına göre de herhangi bir yan etkisi yoktur. A, B, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Enfeksiyonlara karşı vücudu korumaya yardımcı olur. Yeşil çaydan 5 kat daha fazla L-theanine içeren matcha, konsantrasyonu arttırmada da oldukça etkilidir. Yine içeriğindeki anti-oksidanlar sayesinde cildi ultraviyole ışınlardan korur, cildin yaşlanmasını geciktirir. Dünyanın en uzun yaşayan insanları, Japonya’nın Okinawa bölgesinde yaşayan insanlardır. Bu bölgedeki insanların uzun yaşamasında düzenli olarak tüketilen matcha çayının büyük bir etkisinin olduğu düşünülmektedir.
Peki, Matcha Nasıl Tüketilir?
Her ne kadar matcha çayı, yeşil çayın toz hali olsa da yapılışı, yeşil çaydan ve diğer bitki çaylarından farklıdır. Genel olarak yeşil çaylar demlenirken, matcha çayı demlenmeden özel bir yöntemle yapılır.
Öncelikle 1 çay kaşığı kadar matcha, bir bardağa alınıp üzerine 2-3 damla su koyarak hafifçe karıştırılmalıdır. Daha sonra üzerine kaynamış su dökülerek iyice köpürene kadar karıştırılmalıdır.
Çay olarak özel bir yöntemle hazırlanılan matcha, aynı zamanda sütlü çay karışımlarında, milk shake ve smoothie gibi içeceklerde; kek, kurabiye ve çeşitli tatlı tariflerinde de kullanılabilmektedir.
Tükettiğimiz birçok şeyin zararlı olduğu bu dönemde doğadan bu destekleri almamızın sağlığımıza en güzel hediye olacağını düşünüyorum. Siz de günlük alışkanlıklarınıza matcha çayını eklemeli ve pozitif etkilerini görmelisiniz.

Tags: