TOPUK SESLERİ

Kadın Girişimci Ruhlarını Ortaya Koymaktan Korkmuyor

Demet Özdemir – EY Türkiye Kurumsal Finansman Şirket Ortağı

EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü Şirket Ortağı ve Özel Sermaye Fonları (Private Equity) Sektör Lideriyim. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü mezunuyum, London School of Economics’te Uluslararası Muhasebe ve Finans konusunda yüksek lisans derecem bulunuyor. 2002 yılında kariyerime başladığım EY Türkiye çatısı altında, çeşitli sektörlerden uluslararası ve yerel müşterilerin birleşme ve satın alma danışmanlığı, satış danışmanlığı, şirket değerlemesi ve fizibilite çalışmaları, özelleştirme gibi süreçlerinde çeşitli roller üstlenmeye devam ediyorum. EY’nin küresel bir organizasyon olması ve bunu çoğu alanda oldukça güçlü hissetmenizin de etkilisiyle bazen sorumluluk alanlarınız sadece Türkiye sınırlarıyla kalmıyor. Türkiye’deki bu rollerimin yanı sıra ayrıca yakın döneme kadar EY’nin EMEIA bölgesinde Büyüyen Pazarlar Liderliği görevini yürüttüm, hali hazırda da EY Girişimci Kadın Liderler Programı EMEIA Lideriyim. Aynı zamanda EY Global İş Kadınları Dayanışma Kurulu üyesiyim ve çeşitli platformlarda (Genç Başarı Eğitim Vakfı, Yönetim Kurulunda Kadın, Yeniden Biz, Turkish WIN) mentor olarak yer alıyorum.

Türkiye’de bu yıl üçüncüsü gerçekleşen EY Girişimci Kadın Liderler Programının kazananları belli olduğunda 2018 sınıfında yer alacak kadınlara nasıl bir destek sağlanacak?

Küresel çapta düzenlediğimiz EY Girişimci Kadın Liderler (Entrepreneurial Winning Women) Programı; Amerika, Kanada, Rusya, Brezilya, Güney Afrika ve Asya Pasifik ülkelerinin içinde bulunduğu 50 ülkede 11. yılını kutluyor. Türkiye’de ise üçüncü kez düzenlenen EY Girişimci Kadın Liderler Programı, işlerini büyütme hedefi, tutkusu ve potansiyeli olan kadın girişimcilerin var olan şirketlerini büyüterek pazar lideri konumuna ulaşmalarına destek oluyor. Programa başvuran girişimciler arasından jüri değerlendirmesi sonucu seçilen 10 kadın, EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı’nın 2018 sınıfında yer almaya hak kazanacak. 10 kadın girişimciye EY tarafından yatırımcıların, danışmanların ve diğer başarılı girişimcilerin bilgi ve birikimlerinden yararlanabilecekleri küresel bir ağın parçası olmanın yanı sıra ihtiyaç duydukları alanlarda eğitim ve mentorluk desteği verilecek.

2016 yılında Türkiye’ye ve Avrupa’ya getirilmesine öncülük ettiğim Girişimci Kadın Liderler Programı’nı Türkiye’ye ve Avrupa’ya getirirken farklı bir özellik kattım ve mentorluğu da dahil ettim. Dünyada bir ilk olan bu projenin, büyük bir fark yarattığı ve başarı sağladığı yönünde geri bildirimler aldım. Türkiye’de genişlettiğimiz bu program en iyi uygulamalar arasına girdi ve EY Amerika da uygulamaya başlayacak. Bu gelişmeyle ilgili olarak hem mutlu hem de gururluyum.

EY Türkiye şirket ortaklarımız gönüllü olarak girişimci kadınlarımıza bir sene boyunca mentorluk yapıyorlar. Ben de hem Türkiye’deki hem de uluslararası rollerimin getirdiği tecrübelerimi, Girişimci Kadın Liderler programımızda şirket içinde ekip arkadaşlarımla ve yönetim kurulu üyesi olarak yer aldığım diğer platformlarda paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Kadın girişimciler en çok hangi konularda sıkıntı yaşıyorlar? Ve siz hangi yönlendirmelerde bulunuyorsunuz?

Kadınların, dünyada da, Türkiye’de de sadece ekonomik alanda değil, siyasal, kültürel ve sosyal alanlarda etkinlikleri her geçen gün güçleniyor. Yeterli seviyede mi? Henüz değil. İşte bu noktada en önemli unsurlardan biri de kadın ve erkek arasındaki dengesizliğin ortadan kaldırılması. Biz de bunun için elimizi taşın altına koyduk ve Women Fast Forward inisiyatifimizi hayata geçirdik. Bu inisiyatif kapsamında kamu, iş dünyası ve girişimcilik alanındaki kadınlara odaklanıyoruz ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını hızlandırmak adına çeşitli programlar gerçekleştiriyoruz.  

Gerek gerçekleştirdiğimiz forumlarda, gerekse Türkiye’de 2015 yılında gerçekleşen, benim de “Kadın sahipliğindeki KOBİ’lerinin desteklenmesi ve İnovasyon” başlıklı panelin eş-başkanlığını yürüttüğüm W20 zirvesi kapsamında yaptığımız çalışmalarda özellikle kadın girişimcilerin; cesaret, özgüven ve desteğe, liderlik becerilerini geliştireceği koçluk ve mentorluk programlarına, yönetimsel yetkinliklerini artıracağı eğitimlere, finansal ve hukuksal konularda danışmanlığa ve networklerini genişletebileceği programlara ihtiyaçları olduğunda hem fikir olduk.

İşte tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilmek adına da küresel çapta düzenlediğimiz EY Entrepreneurial Winning Women Programı’nı “EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı” adı altında Türkiye’ye getirmeye karar verdik.

Bunların dışında kadın girişimcilerin aslında en büyük sıkıntısı sermayeye erişimde yaşanan zorluklar. EY olarak gerçekleştirdiğimiz son araştırmaya göre (EY Diversity Report) kadınların sahip olduğu şirketlerin yüzde 52’si dış kaynaklara erişimde sıkıntı yaşıyor. Diğer yandan araştırmaya katılan kadınların yüzde 17’si sermayeye erişimin, büyümenin önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyor.

Girişimci Kadın Liderler programına katılan kadınlara; bir girişimci olarak kendilerine güvenlerinde, büyüme hedeflerinde, iş çevrelerinin gelişiminde ve bu çevrelerdeki görünürlüklerinde ilerleme kaydetmeleri yolunda destek veriyoruz. Programa katılan kadın girişimcilerimiz;

  • Türkiye’nin en iyi girişimcileri ve yüksek büyüme göstermiş şirket liderlerinin de dahil olduğu seçkin bir ağa katılma imkanı,
  • Güncel sektör haberleri, araştırmalar, işletme stratejileri ve uygulamaları hakkında bilgi alışverişi ile bilgi birikimini artırma fırsatı,
  • Potansiyel ortaklıkları, stratejik işbirlikleri, yeni müşteri ve tedarikçiler ile muhtemel sermaye kaynaklarını keşfetme olanağı,
  • Mentorluk desteği alma fırsatı,
  • Üst düzey danışmanlar ve tanınmış girişimcilerle diyaloglar kurarak liderlik, yöneticilik ve işletme becerilerini geliştirme imkanı,
  • Kendilerinin ve şirketlerinin kurumsal yöneticiler, yatırımcılar ve medya karşısındaki görünürlüğünü artırma şansı buluyor.

 

İş modelini geliştirmek için müşteri geri bildirimlerini almak önemli bir faktör

Diyelim ki fikri olan bir girişimci adayı var ancak fikrinin gerçekten tutup tutmayacağını öngöremiyor. Bir fikrin girişime değer olup olmadığını nasıl görebilir?

Girişimcilik uzun bir yol. Bu uzun yolun başında da girişiminizin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı kestirmek aslında oldukça zor. Tüm riskleri göze almanın yanı sıra ufak bir yatırımla girişimleri ve ürünleri ile ilgili veriler toplayabilir, iş fikirlerinin ne kadar tutacağını görebilirler. Bir de iş fikrini potansiyel müşterileriyle paylaşmalarının önemli geri bildirimler almalarını sağlayacağını düşünüyorum. Müşteri geri bildiriminden elde edeceğiniz verileri hiç bir test ile öğrenemezsiniz. Müşterilerin geri bildirimleri iş modelini daha da geliştirmek, ürün ve hizmetleri iyileştirmek için çok önemli bir faktör.

Girişimci olmak isteyen kadınlar neler yapmalılar, nasıl bir yol izlemeliler?

Yeni girişimlerin doğması, gelişmesi ve başarıya ulaşabilmesi için girişimci ruhların ortaya çıkarılması, cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi kritik öneme sahip. Kadınlar girişimci olmaktan korkmuyorlar. Bu sebeple sayılarında artan bir trend gözlemliyoruz. Ancak özellikle şirketlerini belli bir noktadan sonra büyütmek ve bir sonraki safhaya çıkarmak için motivasyona, pes etmeme gücüne ve desteğine ihtiyaçları oluyor. EY olarak, Türkiye’de kadın girişimciliğinin henüz tamamı kullanılmamış, dev bir ekonomik potansiyel barındırdığını biliyoruz ve kadın girişimcilerin karşılaştıkları zorlukları araştırmak ve çözüm yolları bulmayı hedefliyoruz.

Finans yönetimi, girişimcilerin en büyük korkusu olarak karşımıza çıkıyor. Girişimciler için finans yönetimi nasıl yapılmalı?

Girişimcilerin büyümelerine yardımcı olan faktörler içinde, finansman bulma ve başarılı bir finans yönetimi ön sıralarda yer alıyor. Bu nedenle öncelikle finans ve maliyet yönetiminde bilgileri en üst düzeye taşımak gerekiyor.

Biz EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler programımızda mentorluk desteğinin yanı sıra finansman, iş planı, stratejik planlama, mali tablo analizi, medya eğitimi, networking vs. gibi konulardan oluşan sınıf içi eğitimler de veriyoruz. Sonuçta, vergi, hukuk, finans da dahil her tür uzmanlığı bünyesinde bulunduran EY gibi global bir firma olarak, büyüme yolculuğu içinde bulunan girişimcilerin başta finansal konular olmak üzere ihtiyaç duydukları her tür desteği verebilme imkanımız oluyor.

Girişimcilerin, maliyetlerine hakim olup onları kontrol altına alabildikleri ölçüde, uluslararası fon bulma, stratejik ortaklıklar kurma ve kurumsallaşarak verimliliklerini artırma gibi adımlar atarak işlerini büyütme hedeflerine çok daha hızlı ulaşabileceklerini düşünüyorum.

Köklü bir geçmişi olan EY olarak, Türk firmalarının kurumsallaşma sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Türk firmaları kurumsallaşma yolunda doğru adımları atabiliyorlar mı?

EY olarak gerçekleştirdiğimiz son araştırmaya göre (EY Diversity Report) kadınların liderliğindeki şirketlerin önemli bir bölümü aile şirketi. Aile şirketleri kadın liderlerin gelişimi için elverişli bir ortam sağlıyor. Rapora göre aile şirketlerinde çalışan kadınlar diğer işletmelerdeki meslektaşlarına göre daha hızlı ilerliyor. Yine raporda kadın liderliğindeki işletmeler için mali desteğin önemli bir sorun olduğu ve dünya çapındaki kuruluşların sadece bir kısmı kadın liderliğindeki iş dünyasının büyümesini desteklemeye odaklandığını ortaya koyuyor. Erkeklerin üç katından daha fazla kadın, şirketlerini güçlü kılmanın yolunun fonlamadan geçtiğini düşünüyor.

Girişimci adaylarına neler öneriyorsunuz?

Girişimci olmak özgüven ve cesaret gerektiriyor. Risk almaya, iniş – çıkışlara, mücadeleye ve öğrenilmesi gereken derslere hazırlıklı olmak gerekiyor. Girişimcilere öncelikle başarısızlıklarda yılmamalarını, iş planlarını çok iyi yapmalarını, networklerini mümkün olduğunca genişletmelerini ve mutlaka mentorluk veya koçluk programlarından yararlanmalarını öneriyorum.

“Kadınların kariyerine devam edebilmeleri için iş – özel yaşam dengesini destekleyici ortamlar yaratılmalı”

TurkAz Magazine olarak, kadının ekonomiye katılmasını destekliyoruz. Siz “iş yaşamında kadın” için neler söyleyeceksiniz?

İş hayatında rol modellerin ön plana çıkarılması kadınları cesaretlendirmek adına çok önemli. Ayrıca mentorluk ilişkisi de çok faydalı. Kurumsal hayatta cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını hızlandırmak için şirketlerdeki rol-model sayısının artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanı sıra kariyer fırsatlarının görünür kılınması, yenilikçi kurumsal politikalar ile kültür değişimine ivme kazandırılması ve bilinçli veya bilinçdışı önyargıların elimine edilmesi için destekleyici ortamlar oluşturulması gibi önlemler de alınmalı. Araştırmalar kadınların genellikle orta düzeyde kariyerlerine son verdiklerini gösteriyor. Oysa iş ve özel hayatlarını dengelemelerine olanak sağlayan esnekliğin kendilerine sunulması, işlerinden tatmini ve motivasyonu artıran değişik fırsatlar verilmesi kadınların kariyerinde devam etmesini sağlıyor. Kadınların aynı zamanda annelik rolü de göz önünde bulundurularak yüksek kademedeki yöneticilere de iş – özel yaşam dengesini destekleyici ortamlar yaratılmalı.

Hayata dair temel felsefeniz var mı?

Hayat felsefesi olarak, özel ve iş hayatımı dengelemeye çalışıyorum. Çünkü insan önce kendisi mutlu ve huzurlu olursa çevresindekileri de o oranda mutlu ediyor ve iş hayatında da daha başarılı oluyor. Bugüne kadar hem bu felsefeyi benimsemem hem de azim ve kararlılıkla çalışmam beni başarıya taşıyan en önemli faktör oldu. Asla pes etmem, iyi planlama yapar, yılmadan çalışır ve hedeflerime ulaşırım. Her koşulda çözüm odaklı hareket etmek ve motivasyonlu çalışmak iş ve özel hayatı daha kolay dengelememe de olanak sağlıyor.

Sizi anlatan üç kelime…

İddialı olmak, pes etmeden çalışmayı bilmek ve hayata pozitif bakmak.

Tags: