“Kendin Yap” Projesi Mucitleri Bekliyor

Kendin Yap (Do It Yourself) kültürünü benimseyenler heyecanla 27-29 Ekim’de Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşecek İstanbul Maker Faire’i bekliyor. Kendi icatlarını sergilemek veya Maker Hareketi’nin bir parçası olmak isteyenler için başvurular yapmaya devam ediyor.

Maker Faire’e şu ana kadar icatlar çıkaranlar, üretmeyi seven yaratıcı mucitler, mühendisler, ustalar, sanatçılar, bilim kulüpleri, amatörler, öğrenciler, sanayiciler ve start-up’lar birbirinden farklı projelerle başvuruda bulundu. Bu yıl 15.000’den fazla ziyaretçinin beklendiği etkinlikte yer almak için başvurular, 15 Ekim tarihine kadar sürecek.

Üretmeye, keşfetmeye, icat çıkarmaya ve merak etmeye teşvik eden büyük bir kutlama olan Maker Faire, Kendin Yap kültürünü benimseyen 7’den 70’e her yaştan, her meslek grubundan insanları üçüncü kez İstanbul’da bir araya getirecek. 27-29 Ekim’de Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşecek olan İstanbul Maker Faire, ABD’de temelleri atıldıktan kısa süre sonra dünyaya yayılan Maker Hareketi’nin heyecanını yine Türkiye’ye taşıyacak.

Önceki yıllarda yakaladığı başarıyla dikkatleri üzerine çeken İstanbul Maker Faire’e bu yıl da; icatlar çıkaranlar, üretmeyi seven yaratıcı mucitler, mühendisler, ustalar, sanatçılar, bilim kulüpleri, amatörler, öğrenciler, sanayiciler ve start-up’lar birbirinden farklı projelerle başvuruda bulunuyor. Bu benzersiz deneyimin bir parçası olmak isteyen gönüllüler ve fikirlerine güvenen proje sahipleri için başvurular 15 Ekim tarihine kadar alınmaya devam edecek. Bu yıl 15.000’den fazla ziyaretçi beklenen etkinliğe sponsor olmak isteyenler de aynı kanalları kullanarak iletişime geçebilecek.

Bahçeşehir Koleji’nin ana sponsor olduğu İstanbul Maker Faire, müzik ve eğlenceyi de bir arada sunacak. Etkinlikte, drone yarışları, büyük enstalasyonlar, canlı müzik ve sokak sanatçılarının gösterilerinden oluşan eğlenceli outdoor aktivitelerin yanı sıra, konferanslar, paneller, programlama, robotik, lehim ve sanat gibi konularda gerçekleşecek atölye eğitimleri de yer alacak. Şenlik havasında geçecek ve tamamen ücretsiz olan etkinlikte maker kültürünü yakından görme fırsatı yakalayan ziyaretçiler ve proje sahipleri mutlaka bir şey öğrenerek ayrılacak.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.