READING

Kraliçe Kleopatra Güzelmiydi?

Kraliçe Kleopatra Güzelmiydi?

Tarih kitaplarının yazdığının dışında, bambaşka ama gerçek Kleopatra aslında nasıl biriydi?

Yunan tanrıçalarını andıran, tahrik edici fiziğiyle kölelerini dahi kendisine âşık eden ve bir gecelik aşk maceralarının ödülü olarak kölelerine mutluluğun yanında ölümü de tattıran tatminsiz, isterik bir Kleopatra. Modern zamanlarda “Kleopatra” dediğinizde, çoğu insanın düşündüğü Nil’in sadece bir kraliçesi vardır ama Kleopatra aslında Ptolemaik Hanedanlığı’nda bu ismi taşıyan yedinci kadındı.

Kleopatra Mısır’da doğdu ama aslında o Makedonya kökenliydi. Kleopatra, Mısır’da konuşmayı ve yazmayı öğrenen ilk Ptolemaik hükümdardı. 300 yıl boyunca ailesi sadece Yunanca konuştu, bu yüzden Rosetta taşı da dahil olmak üzere mahkeme belgeleri hem Yunanca hem de Mısır’da iki dilde yazılmıştı. Bu 300 yıl boyunca, Mısırlıları yöneten kişi kendi dilini bile konuşmamıştı. Kleopatra yerel kültürü, antik gelenekleri ve Mısır Tanrılarını ailesinde kabul eden ilk kişiydi. O dönemin tarihçilerine göre Kleopatra kendi dilinden başka İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini hem okuyup hem yazabiliyordu.

Zannedildiği kadar güzel değildi. Çağdaşları onun güzelliğini görünüşünden ziyade, nüktelerinde, karakterinde ve karşı koyulamaz karizmasında gördüler. “Sesi; istediği her titreşimi çıkarıp, istediği her dili kullanabildiği çok telli bir müzik aleti gibiydi”… Romalı ünlü tarihçi Plutarkhos, Kleopatra’yı böyle tanımlıyordu. Kleopatra’nın bugünkü Ölü Deniz’de bir parfüm fabrikası vardı. Parfüm fabrikasının kalıntıları, Ölü Deniz’de bulundu. Bu yer, ayrıca güzellik ve spa salonu olarak kullanılıyordu.

Edebiyata ve sinemaya bir çok kez konu olan büyük aşkı Sezar’la arasında oldukça fazla yaş farkı vardı. Sezar Kleopatra’ya aşık olduğunda 52, Kleopatra ise henüz 21 yaşındaydı. Roma işgalinden sonra Kleopatra Sezar’la tanışmanın bir yolunu keşfetti. O zaman, Sezar 52 yaşındaydı ve Kleopatra 21 yaşındaydı. Sezar o kadar aşıktı ki Roma’daki Venüs Tapınağına Kleopatra’nın heykelini diktirmiştir.

Kleopatra’nın hem Jül Sezar’dan hem de Antonius’tan çocukları vardı. Lüks düşkünü Kraliçe’nın bir kokteyle bugünün parasıyla harcadığı miktar 16.000.000$’ın üzerinde. Kleopatra bir keresinde Antonius ile, sadece bir yemekte 10 milyon sesterce, yani günümüzün parasıyla yaklaşık 16,7 milyon dolar harcayabileceğine iddiaya girmiş.

Kleopatra Mısır’da doğdu ama aslında o Makedonya kökenliydi. Kleopatra, Mısır’da konuşmayı ve yazmayı öğrenen ilk Ptolemaik hükümdardı. 300 yıl boyunca ailesi sadece Yunanca konuştu, bu yüzden Rosetta taşı da dahil olmak üzere mahkeme belgeleri hem Yunanca hem de Mısır’da iki dilde yazılmıştı. Bu 300 yıl boyunca, Mısırlıları yöneten kişi kendi dilini bile konuşmamıştı