Mobil Oyunlarda Kadınlar Erkekleri Geride Bıraktı

AdColony Türkiye ve Nielsen tarafından yapılan araştırma Türkiye’deki mobil oyun kullanıcılarının yüzde 51.6’sının kadın olduğunu ortaya koydu.

AdColony ve Nielsen Türkiye’deki mobil oyuncu profilini belirlemek amacıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum’un aralarında bulunduğu 12 ilde bir araştırma gerçekleştirdi. 15-65 yaş arasındaki farklı sosyo-ekonomik statü grupları arasında yapılan araştırmada, Türkiye’de herkesin mobil oyun oynadığı ortaya çıktı. Mobil oyun kullanıcıların yüzde 51.6’sını oluşturan kadınlar mobil oyun oynama meraklarını zaman geçirmek olarak açıklarken, erkekler ise mobil oyunları stres atmak için tercih ettiğini belirtti.

15-17 yaş grubunun yüzde 90.1’inin, 45 yaş üzerinin ise yüzde 78’inin akıllı telefonlarından mobil oyun oynadığı belirlendi. Bu veriler sadece gençlerin değil orta yaş ve üzerinin de mobil oyunlara ilgi gösterdiğini açığa çıkardı. Araştırma sonuçları mobilde oyun oynamanın ağırlığının aslında geleneksel medya alışkanlıklarına paralel ilerlediğini de gösterdi. Kullanıcıların mobil oyun oynadığı zaman dilimleri, yüzde 43 oranla 20:00 – 23:00 saatleri arasına denk gelen prime time zamanda yoğunlaşmaktadır.

Adcolony Gelişmekte olan Pazarlar Başkanı Volkan Biçer, 1-2 dolar üzerine kurulu gibi görünen mobil oyun sektörünün dünya çapında başarı yakalamış filmlerin gelirinden daha yüksek bir kazanç üretmesini olağanüstü olarak yorumladı.

Volkan Biçer, Nielsen ile birlikte Türkiye’de ‘mobil oyunların hayatımınızdaki yeri ne’ sorusuna cevap bulmak için yaptıkları araştırmada ‘Türkiye mobil oyuncu profilini ortaya çıkarttıklarını dile getirdi.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.