MOTOSİKLET GÜNLÜKLERI: MAURITIUS

Hayallerinizi süsleyen bembeyaz kumsallar ile turkuaz mavisi denizin birleştiği bakır kıyılar, bu bakır kıyılarda denize doğru uzanmış palmiyeler, sayısız çeşitte balığa ev sahipliği yapan bir resif ve doyumsuz seyir zevki veren şelalelerin olduğu tropik ormanlar hayal edin ya da en iyisi direk Mauritius’a gidin. Gururumuz Türk Hava Yolları ile muhteşem bir yolculuk yaparak ulaşacağınız bu harika adada bu hayallerinizin nasıl gerçeğe dönüştüğüne şahitlik edeceksiniz. Ülkemizde Seyseller ve Mavdivler kadar tanınmamış olsa da onlardan çok daha fazla hareketli, her bütçeye göre tatil seçeneği sunan bir belde, Mauritius.

Port Louis

Havaalanından yaklaşık 60 km kuzey batıda olan Başkent Port Louis, en kalabalık ve hayatın en canlı olduğu yer. Hindu tapınaklarının, kiliselerin ve camilerin içice geçtiği bu şehirde, her zaman özlem duyduğumuz o dostluk ve hoşgörüyü hayatin her anında yasıyorsunuz. Liman kenti olan Port Louis’de kaleyi, Cuma Mescidi’ni, Port Louis Pazar Yeri’ni, Doğal Tarih Müzesi’ni ve St. Louis Karedrali’ni, görmelisiniz. Fakat önce kullanabiliyorsanız mutlaka bir motosiklet kiralayın derim. Port Louis’nin merkezinde gün içinde devamlı yoğunluk var. Hem şehir içindeki yoğun trafik hem de sahil kıyıları boyunca birbirinden güzel koyları dolamsak için motosiklet en iyi ulaşım aracı, ada nüfusunun yaklaşık %18’i Müslüman ve çoğu Port Louis’de yaşıyor.

Lüks restoranların olduğu kadar, Cuma Mescidi’nin çevresi ve SSR Caddesi üzerinde bulunan sokak lezzetlerinin de önleri daima kalabalık. Bu bölgede hele gecenin sıcağında, yolun kenarına arabasını çekmiş satış yapan bir esnafın, taze Hindistan cevizi veya tatlı mi tatlı bir ananası ile serinleyebilir, Türk olduğunuzu söyleyince de koyu bir muhabbetin içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Ne kadar sporcusunuz bilmiyorum ama Pieter Both Dağına çıkamasanız da, bence Signal Dağının 3 km’lik düzgün yolundan antenlerin bulunduğu zirveye çıkıp muhteşem manzaranın keyfini çıkarmalısınız. Sabah sporu olarak birçok insanin tercih ettiği bu parkur, günün ilk saatlerinde yürüyen ve sabah koşusunu yapan insanlarla doluyor. 3 kilometrenin sonunda ise Port Louis, sabahın ilk ışıklarıyla ayaklarınızın altında.

Grand Baie

Grand Baie, Port Louis’nin yaklaşık 40 kilometre kuzeyinde, çevresindeki koylarla beraber, her türlü su sporlarının ve eğlence aktivitelerinin de bulunduğu canlı bir turizm merkezi. Grand Baie’den Grand Gaube’ya giderken sizi ilk Pereybere halk plajı karşılıyor. -Bence Mon Choisy ve trou-aux-Biches, bölgenin tek kelime ile harika iki deniz kıyısı.- Yola devam edince birkaç kilometre ilerisinde Cap Malheureux’da denizin kıyısındaki kilise ve balıkçı teknelerinin bulunduğu koya ulaşılır. Saat öğlene yaklaşmış ve karnınız da acıkmışsa, Grand Gaube’ye varmadan, Calodyne’deki Indianoil’in karşısında, yaptığı nefis biryaniyi evinin önünde satan Naz Hanım’a mutlaka uğrayın.

Flic en Flac

Flic en Flac, genelde Fransız turistlerin tercih ettiği, iç kesimlerde de çok uygun fiyatlara güzel konaklanacak yerlerin bulunduğu şirin bir belde. Burada yapacağınız konaklama ile günü birlik Casela (Hayvanat Bahçesi), Chamarel Tepeleri, Selale, Le Morne ve hatta íle aux Cerfs adasına da kolayca gidebilirsiniz. Fakat ne yapın edin aksam yemeklerinizi Zub Express’te yemeye gayret edin. Çünkü terasında akşam yemeğinizi yerken, güneşin okyanusa muhteşem batışını seyrediyor olacaksınız. Hemen aklınıza Bozcaada, rüzgârgülleri ve gün batımının romantizmi geliyor.

Casela Hayvanat Bahçesinin en önemli aktivitelerinden bir olan aslanlarla beraber yürüyüşü yaklaşık 100 Euro’ya yapabilirsiniz. Saat 09.00’da yaptığınız yürüyüşün ardından Chamarel Şelalesi’ne yetişebilirsiniz. Şelaleye giden ormanlık yolda ender de olsa önünüze maymun sürüleri çıkabiliyor.

Le Morne’a ise bir gününüzü ve enerjinizi ayırın çünkü yürüyerek çıkacağınız Le Morne Dağının tepesindeki manzara size Mauritius’un o efsaneleşmiş suyun altındaki şelale görüntüsünü sunuyor. Yer yer bulutlarla çevrelenen Le Morne Dağının insanı büyüleyen muhteşem manzarası tarifsiz bir his uyandırıyor.

íle aux Cerfs

Bir günübirlik geziniz de eski başkent Mahebourg ve Íle aux Cerfs adası olmalı. Öğleden önce Mahebourg’da müze, Pazar yeri ve birbirinden renkli ilginç otobüslerin sıra beklediği terminali görebilir ve Blue Bay’in denizinde şnorkel ile mercan kayalıklarını ve balıkları seyredebilirisiniz. Mahebourg’tan kuzeye doğru gittiğinizde bembeyaz kumsalları ve turkuaz rengi denizi ile sizi Íle aux Cerfs adası karşılıyor. Kıyıdan kalkan sürat tekneleri veya gezi tekneleri ile ulaşacağınız bu cennet köşesi harika adada, nadir güzellikler içinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Volkan Krateri, Botanik Bahçesi, Timsah Parkı, Katamaran Gezisi!

Bu kadar güzelliği bir arada ve bütçenize uygun bir şekilde yasayabileceğiniz Mauritius’ta, ayrıca Trou aux Cerf’te volkan kraterini, Pamplemousses’te Botanik Bahçesi’ni, La Vanille Natura Park’ta timsahları ziyaret edebilirsiniz. Çıkacağınız katamaran turlarında, hayalinizdeki bembeyaz kumsallar ile turkuaz mavisi denizin ve denizaltının renkli dünyasının keyfini sürerken günün sonuna doğru gün batımı ile güneşin romantizmini yaşayabilirsiniz.

Gezinin tamamına yakınını motosikletle geçirdiğim bu adada bembeyaz kumsallarla ve palmiyelerle kaplı kıyılara, turkuaz mavisi denize, deniz mahsullerine, vanilya çayına, hindistancevizine, hepsinden önemlisi insanlarının yakınlığına ve farklılıklarına rağmen birbirlerine saygısına hayran kalmamak elde değil.
Türk Hava Yollari Mauritius Müdürü Fatih Mehmet Bey ve eşine değerli ev sahipliklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
Daha nice güzel coğrafyalarda buluşmak dileklerimle…

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.