Müteahhitlerden İstihdama Büyük Destek

İnşaat sektörü, hükümetin istihdamı artırmaya yönelik çalışmalarına destek vermeye devam ediyor. Yurtdışında Türk iş gücü istihdamını 100 binin üzerine çıkarmayı hedefleyen müteahhitler ilgili kamu kurumu yetkilileriyle bir araya geldi. Türkiye Müteahhitler Birliği 5 maddelik öneri sundu.

İnşaat sektörü, hükümetin istihdamı artırmaya yönelik çalışmalarına destek vermeye devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Merkezi’nde 14 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerinde Türk İşgücü İstihdamı” konulu panele, ilgili üç kamu kurumu olan İŞKUR, SGK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının genel müdürleri, bürokratları ve yurtdışında faaliyet gösteren inşaat firmalarından temsilciler katıldı.

Türk işgücü sayısı 35 binlere kadar geriledi

Panelin açılışında konuşan TMB Yönetim Kurulu Üyesi Kartal Usluel, Türk müteahhitlerinin 1990’lı yıllarda yıllık 2 milyar ABD Doları tutarındaki yurtdışı projeleri kapsamında 100 binin üzerinde Türk işçisi istihdam ettiklerini belirtirken, son dönemde yılda 20-30 milyar ABD Doları düzeylerine çıkan yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında istihdam edilen Türk işgücü sayısının ise 35 binlere kadar gerilediğine işaret etti.

Usluel, “Bizlerin ilk tercihi her zaman Türk işçisi ile çalışmak yönünde olmasına karşın uygulamada bir şeylerin yanlış gittiği aşikar… Firmalarımız artık ağırlıklı olarak Uzak-Doğulu veya Afrikalı işgücü istihdam ediyorlar. İstihdamı teşvik düzenlemelerinde bugüne kadar yurtdışı istihdamın hak ettiği ilgiyi, desteği alamadığını görüyoruz. Ülkemizin istihdamı artırmaya en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden birini yaşarken yurtdışında azalan Türk işgücü istihdamını arttıracak önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi çok önemli ” diye konuştu.

Yurtdışı için prime esas kazanç üst sınırı düşürülsün

USLUEL konuşmasında, yurtdışında istihdam edilen Türk işgücü için hem gidilen ülkede hem de Türkiye’de sigorta primi ödenmekte olduğuna işaret ederek, sigortalıların prime esas kazanç üst sınırının en azından belli bir süre için düşürülmesini talep etti.

Sektörden istihdamı arttırıcı 5 maddelik öneri

  • Çalışma mevzuatında yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin kendine özgü şartları ve özellikleri dikkate alınarak bir düzenleme yapılması, İş-Kur tip sözleşmelerinde iyileştirmeler yapılması,
  • İşçi-işveren uyuşmazlıklarındaki belirsizliklere açıklık getirecek yasal bir düzenleme yapılması,
  • Sigorta prim yüklerinin düşürülmesi,
  • Hem gidilen ülke hem Türkiye’deki yükümlülüklerde ortaya çıkan mükerrerliğin giderilmesi,
  • İŞKUR uygulamalarının basitleştirilmesi ve işlemlerin elektronik ortamda yapılması.
No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.