Genel

“Ortadoğu, Türkiye ve Demokrasi” değerlendirildi

Işık Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Orta Doğu, Türkiye ve Demokrasi” konulu panelde dünyanın pek çok yerinde demokratik süreçlerde meydana gelen aşınma ve demokrasinin farklı dinamikleri tartışıldı.

[thb_gap height=”20″][thb_image image=”10017″ img_size=”full”][thb_gap height=”20″]

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü konferans salonunda gerçekleşen panelin açış konuşmasını Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal İbiş gerçekleştirdi. Panele konuşmacı olarak, emekli Büyükelçi Uluç Özülker, Haberci-Öğretim Üyesi Can Ertuna, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Betül Çelik ile Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Demiralp katıldı. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Özlem Kayhan Pusane’in üstlendiği panelde konuşmacılar, farklı boyutlarıyla demokrasi kavramı ve demokratikleşme süreçlerini anlattı.

Doç. Dr. Seda Demiralp, son on yılda dünyanın birçok yerinde yükselen popülizm dalgasının liberal demokrasiye olan olası zararlarına dikkat çekerken, “Popülizmin en ağır maliyeti hukuk devletinin zayıflaması. Bu sorun ekonomik uçurumların derin olduğu toplumlarda daha sık gözlemleniyor” diye konuştu.

[thb_gap height=”20″][thb_image image=”10015″ img_size=”full”][thb_gap height=”20″]

Panelde emekli Büyükelçi Uluç Özülker ise Orta Doğu ülkelerinde demokrasinin neden gelişemediği sorusuna yanıt verirken, öğretim üyesi Can Ertuna, Tunus’ta başlayıp Mısır ve Libya’ya doğru yayılan ve adına “Arap Baharı” denilen süreçte savaş haberciliği de yapmış bir haberci olarak, bu süreçte gerçekliğin nesnel ve öznel inşa süreçlerinden söz etti.

Prof. Dr. Ayşe Betül Çelik panelde yaptığı konuşmada demokrasi ve demokratikleşme kavramlarına ve çatışma çözümlerine değindi. Kürt sorununun çözümü bağlamında kadınların müzakere kültürünün önemine vurgu yapan Prof. Çelik, yakın zamanda kendi yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarını konuklarla paylaştı. Prof. Dr. Çelik, “Yaptığımız araştırmaya göre kadınların toplumda ikinci plana itilmesinin bazı sorgulamaları da ortaya çıkarıyor. Kadınlar arasında müzakere süreçlerinin geliştirilmesinin, toplumsal barış için yapıcı bir unsur olacağına inanıyorum” dedi.

[thb_gap height=”200″][thb_dividers style=”style3″]
Tags: