READING

Protein diyeti ile en kısa sürede zayıfla…...

Protein diyeti ile en kısa sürede zayıfla…

Protein açısından zengin besinlerin kişiyi uzun süre tok tutması ve hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlaması protein diyetine olan ilgiyi arttırdı. Protein en değerli besin öğelerindendir. Vücudun ihtiyacı kadar olan proteine beslenme düzeninde yer verilmelidir.

Protein diyetini genellikle hızlı kilo vermek isteyen kişiler ve sporcular uygularlar. Zayıflama diyetinde proteinden yüksek miktarda tercih edilmesi metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda kas yapısını da güçlendirir. Bu durum da hızlı kilo vermeyi sağlar.

Tavuk, yumurta, peynir, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar hem protein bakımından hem de yağ oranı açısından zengin besinlerdir. Ama fazlası kullanımı problemlere yol açar. Kısa vadede hızla verilen kilo uzun vadede böbrek ve kalp karaciğer sağlığı için risklidir. Bunların sonucunda kemik sağlığı da olumsuz etkilenir.

Bu yüzden verilen diyetlerde yüzde 12-15 oranı proteinlerden alınmalı ancak yüzde 50-55 oranında karbonhidrat, yüzde 20-25 oranı da yağlardan sağlanacak şekilde dengelenmelidir. Böylece vücudun ihtiyacı tam olarak karşılanmış olur.