Siyasetçilerin Edebiyat Aşkı

Bill Clinton’dan Başkan Kayıp

ABD eski başkanlarından Bill Clinton’ın, “dünyanın en çok kazanan yazarı” ünvanlı James Patterson’dan yardım alarak yazdığı ilk romanı “The President is Missing”in (Başkan Kayıp) birkaç ay içinde çıkacağını, bu siyaset işlerinden anlayan bir arkadaşıma söyledim. Clinton’un başkanlığı sırasında yaşananları hatırlatarak “Ben merakla beklerim o romanı” dedi.

Winston Churchill’den Savrola

Winston Churchill’in Nobel Edebiyat Ödülü aldığını biliyordum ama “Savrola” adlı bir roman yazmış olduğundan habersizdim. (Zaten anladığım kadarıyla Nobel’inin sebebi de gençlik yıllarında yazdığı bu roman değil.) Altbaşlığı “Laurania’daki İhtilalin Masalı” olan 1897 tarihli “Savrola” ilkin McMillan dergisinde sessizce tefrika edilmiş, iki yıl sonra da kitap olarak basılmış ama eleştirmenlerden ve okurdan pek ilgi görmeyince yayıncısı tarafından raflarda unutulmaya terk edilmiş. Dilerseniz online arşivlerde bulabilirsiniz ama tavsiye etmem, çünkü çok sıkıcı gibi.

Benito Mussolini’den Kardinalin Metresi

Benito Mussolini’nin “Kardinalin Metresi” adlı heyecan fırtınası da ilk akla gelenlerden. Fakat denen o ki hikaye berbatmış, kurgu dökülüyormuş, heyecan meyecan hep laftaymış ve kitap Churchill’in romanından bile daha sıkıcıymış.

Jimmy Carter’dan Başbelası

Nobel Barış Ödülü sahibi Jimmy Carter’ın da bir romanı var: “Başbelası” diye çevirebileceğimiz “The Hornet’s Nest”, Amerikan İç Savaşı’nda geçen bir hikayeyi anlatıyor.

Saddam Hüseyin’den Zabibah ile Kral

Eski Irak Lideri Saddam Hüseyin de roman hem de aşk romanı yazan siyasetçilerden. Kocasından eziyet gören sıradan bir kadının iyi kalpli, bilge bir kral tarafından kurtarılmasını anlatan “Zabibah ile Kral” bunların en ünlüsüymüş. Bu alegorik aşk hikayesinde kadın Irak halkını, koca Amerika’yı, kralsa elbette bizzat “yazarı” temsil ediyormuş. Komedyen Sacha Baron Cohen’in “Diktatör” adlı filmi de bu romanın epey serbest bir sinema uyarlamasıymış.

Muammer Kaddafi’den Cehenneme Kaçış

Eski Libya lideri Muammer Kaddafi’nin “Yeşil Kitap”ına gelince; siyasal parti kavramının olmadığı ve halkın kendi kendini idare ettiği ütopik bir ülkede geçiyor. Yazarın, önsözü John F. Kennedy’nin kurmaylarından Pierre Salinger tarafından yazılmış “Cehenneme Kaçış” diye bir de öykü var.

Gülenay Börekçi