TAİB, Konya’da Türkiye-Azerbaycan ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi

Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği (TAİB) ve Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliğiyle, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, KSO Başkanı Memiş Kütükçü, KTO Başkan vekili Mustafa Büyükeğen ve Konyalı iş adamlarının katılımıyla 13 mart’ta Konya’da “Türkiye-Azerbaycan ikili iş görüşmeleri” gerçekleştirildi.

Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği heyeti ve Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim‘in katılımıyla Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Konya’da resmî görüşmeler gerçekleştirildi. Azerbaycan heyetini; Konya Sanayi Odası Başkanı, Ticaret Odası Başkan vekili, AKP Konya Milletvekili ve bir grup Konyalı iş adamları karşıladı. Her iki tarafında Konya’da attığı ticari adımlar ile gelecek yatırımların oldukça önemli bir noktaya taşındığını görmekteyiz.

Konya’nın üçüncü en büyük organize sanayiye sahip olduğuna ve alt yapısıyla büyük avantaj sağlandığına dikkat çeken Konya Sanayi Odası Başkanı, yatırımcı iş adamlarına Konya çağrısı yaparken , TAİB Başkanı Mehdi Nagiyev ve Büyükelçi Hazar İbrahim de yatırımların karşılıklı olmasını önemle vurguladılar. Azerbaycan ekonomisinin çalkantılı dönemlerinde dahi ülke ekonomisinin değişmez olması ve yatırımların hız kesmeden devam etmesiyle öne çıkan bir ekonomisi vardır. Ülkede her alanda yatırımcılara sağlanan imkanlar ile sanayileşebilmek için sunulan avantajlar dile getirildi.

AKP Konya Milletvekili Altunyaldız, iki ülke arasında hem siyasi hem de ticari ilişkilerin olumlu ve sürdürülebilir olmasının altının çizerek bu tarz toplantıların daha sık yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de farklı sektörlerde özellikle de maden ve kimyevi maddeler elde etmek konusunda yeniliklere imza atan Azerbaycan İş adamları, Türkiye için önemli olan bu çalışmaların devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini bildirdiler. TAİB Başkanı Mehdi Nagiyev ve beraberindeki iş adamları heyeti Konya ile yapılacak olan iş anlaşmaları konusunda  mutabık kaldılar. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Azerbaycanlı iş adamlarına Konya’da yatırım yapmaları için davette bulundu.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.