READING

Türkiye’nin İkinci En Zengin Kişisi Olan Mur...

Türkiye’nin İkinci En Zengin Kişisi Olan Murat Ülker kimdir?

Murat Ülker, Kırım Aluşta asıllıdır. Ailesi “Devletler” adıyla bilinirdi. Dedesi Hacı İslam Efendi, Fatih Medresesi mezunu bir muallimdi. Trakya’da yine bir Kırımlı göçmenle evlenen Hacı İslam Efendi, Tekirdağ Saray’da görev yaparken Balkan Savaşları dolayısıyla İstanbul’a, oradan da Kırımdaki yurtlarına geri döndü.

Asım ve Sabri Ülker kardeşleri

Yıldız Holding başkanlığını yapan Murat Ülker, başarılı Türk iş adamlarındandır. 1959 yılında İstanbul’da doğmuştur ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1982 yılında iş hayatına atılmıştır ve yurtdışı eğitimlerini aldıktan sonda ABD’de Continental Baking şirketinde staj yapmıştır. Şimdi ise yiyecek içecek sektörünün lider isimlerinden olan Yıldız Holding’in yönetim kurulu başkanıdır.

Saygı Anlayışı Nasıldır

Murat Ülker, 2015 yılı itibariyle Forbes tarafından hazırlanan listede, 4.4 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin ismidir ve dünyanın 369. zenginidir. 1940’lı yıllarda babası ve amcasıyla girişimlerinin temelini şekerleme sektöründe atmışlardır. 1944 yılında ürettikleri bisküviye Ülker adını vermeleri ile girişim can bulmuştur ve Yıldız Holding’e dönüşmüştür. Ülker markasıyla tanınmaları sonrasında da 1954 yılında ailenin eski soyadı olan Berksan değiştirilerek Ülker yapılmıştır.

Murat Ülker’in İbadete Verdiği Önem

 

Yıldız Holding’de ilk görevine 1984 yılında başlayan Murat Ülker, Kontrol Koordinatörü olarak çalışmıştır. Ardından İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerine geçmiştir. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı’nı, 2008 yılında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir. İş hayatındaki başarıları ile şimdi Türkiye’nin en zengin ikinci ismidir.

İş seyahatlerine sıklıkla çıkan Murat Ülker, olmazsa olmazı kendine zaman ayırması ve sevdiği aktiviteleri seyahatler sırasında ihmal etmemesidir. Murat Ülker’in en büyük tutkularından birisi, Formula 1’dir ve kendisi de Formula 1 pistlerinde yarışıyor.

Murat Ülker ve Formula Tutkusu

Resim sanatına aşık birisidir diyebiliriz ve galerileri gezmekten büyük zevk alıyor. Ayrıca bu galerilerde gezerken, tablo satın almayı da ihmal etmiyor. Burhan Doğançay’ın “Mavi Senfoni” isimli tablosuna 2.2 milyon lira verdiği de bilinmektedir.

Babasından aldığı bir öğüt nedeniyle, hiçbir davete katılmıyor. Sabri Ülker, “İstediğin davete gider, istemediğine gitmezsin. Davetlerin çoğu arkadaşlarının… Birine gidip diğerine gitmezsen gönül koyarlar. Benim sana tavsiyem, hiçbirine gitme,” demiştir.

Murat Ülker Ne Kadar Uyuyor

Murat Ülker de az uyumak gerektiğini savunan başarılı kişilerden. Günde 5 saat uyuduğu biliniyor ve fazla uyuduğu zaman hasta olacağını söylüyor. Murat Ülker’in en sevmediği şey, israftır. Kendi teknesinin ikinci el olduğu ve oğluna da ikinci el bir araba aldığı bilinmektedir. Murat Ülker Tıp doktoru Prof. Asaf Ataseven’in kızı Betül Ataseven ile evlidir. 3 oğlu var.