Genel, TOPUK SESLERİ

Üretim Sektörü Dijital Dönüşüme Hız Veriyor

Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumları Sanayi’nin dijital yol haritasını çizdi. “Hızlı İnovasyonla Büyük Oynamak, Büyük Kazanmak” teması ile gerçekleşen zirvede, teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları ile üretim sektörünün en etkili kurumlarının BT ve Üretim Yöneticileri, dijital dönüşümü şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartıştı.

[thb_gap height=”30″][thb_image image=”4191″ img_size=”large”][thb_gap height=”30″]

Endüstri 3,0’dan 4,0’a geçiş konusundaki deneyimlerin paylaşıldığı etkinlik, üretimin dijitalleşmesi için gerekli yatırımlarla global üretim trendlerinin tartışıldığı eşsiz bir platform olarak Türkiye’de sektörün geleceğine dair net bir bakış sağladı.

Akıllı Üretim Zirvesi’nin açılışını yapan IDC Türkiye Direktörü Nevin Çizmecioğulları, IDC olarak dijital dönüşümü tanımlarken bunun ancak Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, Bilişsel Sistemler, Robotik ve 3D baskı teknolojileri gibi yenilikçi teknolojiler sayesinde kazanılan dijital yetkinliklerle mümkün olabileceğini belirtti. Çizmecioğulları ayrıca endüstriyel dijital dönüşüm çerçevesinde gerçekleşen yatırımlarından bahsederken sözlerine şöyle devam etti: “Önde gelen üreticilerin, BT kaynaklarına güvenli ve sağlam erişimi mümkün kılmak için; bulut ve siber güvenlik alanlarına yatırım yaptıklarını görüyoruz. Üreticiler, tasarımla üretimi iyileştirmek ve birbirine bağlı ürün ve hizmetleri yaratmak adına analitik uygulamaları geliştiriyor. Tüm bu çabaların sonucu olarak Türkiye’deki dijital dönüşüm, üretim hacmini işletmek ve büyütmek için çoktan yeni yollar aramaya başladı. Bu alanda geleceğin lider üreticileri, verimliliği, ve değeri maksimize edebilmek için dijital teknolojileri uçtan uca entegre edebilenler olacak.

[thb_gap height=”30″]
[thb_image image=”4190″ img_size=”large”][thb_gap height=”30″]

IDC Üretim İçgörüleri’nden ve robotik, madencilik ve ‘’hospitality’’ konularındaki dünya sorumlusu, IDC Asya Pasifik Genel Müdürü Christopher Holmes da Akıllı Üretim Zirvesi’ne katılarak, globaldeki üretim trendleriyle üretim sektörünün gelecek vizyonundan bahsetti. Holmes’a göre, dijital dönüşümün birçok kurum tarafından benimsenmiş olduğu Akıllı Üretim Zirvesi’nde net olarak göründü. İnsan, süreç ve teknolojinin entegrasyonu etrafında doğan zorlukların çoğu tartışmanın öncelikli sorunu olduğunu belirten Christopher Holmes şunları vurguladı: “Kurumların ortak odak noktası üretim operasyonları. İhtiyaçların temelinde ise maliyetleri kontrol altında tutarak minimum sürede kişiselleştirilmiş ürün üretmenin zorluğu var. Bir şey çok açık ve netti. Türkiye üretim sektörü değişiyor. Hem de çok hızlı değişiyor.”

[thb_gap height=”30″]

Yaklaşık 150 sektör yöneticisinin katılımı ile gerçekleşen ‘Akıllı Üretim Zirvesi’, dijital dönüşüm girişimleri ile uygulama stratejileri üzerinde yoğunlaşan bilgilendirici sunumlar ve interaktif panellerle fikir paylaşımlarına olanak verip, sanayi analitiği, ürün yaşam döngüsü, büyük veri, bulut, akıllı otomasyon, sosyal uygulamalar, nesnelerin interneti, 3D baskı teknolojileri, tedarik zinciri optimizasyonu ve yeni nesil güvenlik konularında eşsiz bir platform sağladı.

[thb_gap height=”30″]

2017 Akıllı Üretim Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl ikincisi düzenlenen IDC Akıllı Üretim Teknoloji Ödülleri için, 16 kurumdan 18 değerli proje yarıştı. Toplam 13 proje ise jüri değerlendirmeleri sonucunda ödüle hak kazandı.

[thb_gap height=”300″][thb_dividers style=”style3″]
Tags: