Yaz Tatili Sonrası Fit Bir Vücuda Sahip Olmanın Altın Kuralları

Kübra Avcıoğlu – Turkaz Magazine Editörü

Denizin, kumun ve güneşin tadını çıkardığımız bir yazın daha sonuna geldik. Yeri geldi türlü kaçamaklar yaptık, yeri geldi eğlencenin dibine vurduk. Ama her zaman tek bir sebebin altına sığındık; T-A-T-İ-L-İ-N !

Bir yazı daha geride bırakmanın hüznü kenarda dursun. Ertelediğimiz ve bir türlü kabullenmek istemediğimiz o gerçeği su yüzüne çıkarmanın vakti geldi. Şimdi silkelenip kendimize gelmenin tam sırası… Üzgünüm ama; TATİL BİTTİ !

Tam da hayal ettiğimiz vücuda kavuşmuşken onu kaybetmek, sonbaharın kendini hissettirdiği bugünlerde pişmanlığı da beraberinde getirir oldu. Bir çoğunuzun vücudu su topladı. Vücudunuz ödem oluşturmaya başladı. Ve en önemlisi; hareket kapasitesi azalarak tembelliğe alıştı. Alıştı alışmasına ama… Düzensiz beslenmeden dolayı sindirim ve boşaltım sistemi de kırmızı alarm vermeye başladı. İşte şimdi iki seçenek size sunuldu: Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek (ki bu kötülüklerin en büyüğü) ya da bir an önce harekete geçip, vücudunuzu eski haline döndürmek! Seçimini ilk seçenekten yana kullananları bir kenara alarak, yolumuza ikinci seçeneği tercih eden bilinçli kişilerle devam edelim.

Tatil sonrası, kendiniz için yapabileceğiniz en doğru davranış; düzenli bir beslenme ve antrenman programı oluşturmaktan geçiyor. Yüksek tempolu antrenmanlardan kaçınıp, vücudu hafif tempolu antrenmanlar ile spora alıştırmak gerekiyor. Kendi vücudunuza uygun egzersizleri tercih edip, bilinçsiz ve yanlış hareketlerden uzak durmayı unutmuyoruz. Gerekirse profesyonel kişilerden destek alıyoruz. Düzensiz uykuları bir kenara bırakıyoruz. Sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen sıvıları tüketmek yerine, su miktarımızı arttırıyoruz. İrademize sahip çıkıyoruz. Kararlı duruşumuzdan ödün vermiyoruz.

İsteyip de yapamayacağınız şeyler kısıtlı. Sağlığınızı tehlikeye atacak kötü alışkanlıkları bırakıp, doğanın bize sunduğu imkanları kullanmayı unutmayalım. Stresten olabildiğince uzak durup, sabırsız olmaktan kaçınalım. Sonuç odaklı olmak yerine, kaliteli sonuçlar için çabalayalım. Başkaları ile yarışmak yerine kendimize odaklanıp, kendi sağlığımız için uğraşalım. Kulaktan dolma bilgilere itibar etmek yerine araştırıp, uzman kişilere danışalım. Sağlığımızın en kıymetli hazinemiz olduğunu unutmayalım.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.