READING

Yılın En İyi Tasarım Ödülleri Belli Oldu

Yılın En İyi Tasarım Ödülleri Belli Oldu

Wallpaper Dergisi’nin her sene düzenlediği Tasarım Ödülleri bu sene de sahibleri ile buluştu. En iyi şehirden, en iyi restorana tasarımın yenilikçi isimlerini taçlandıran derginin jürisinde bu sene Ronan & Erwan Bouroullec, Tom Sachs, Ramdane Touhami, Amanda Levete ve Laetitia Casta yer aldı. İşte jürinin radarına giren işler arasında öne çıkan, tasarımın en başarılı örnekleri…

En İyi Şehir: Lizbon

Tasarım ödüllerinin en merak edilen kategorisinde kazanan isim bu sene Portekiz’in başkenti Lizbon oldu. Şehirde gerçekleştirilen yeni mimari projeler, Memmo Príncipe Real’in de aralarında bulunduğu lüks butik oteller, şehrin yeni ikonu haline gelen Sanat, Mimari ve Teknoloji Müzesi, ödülü Lizbon’un kucaklamasında başrol oynadı.

Yılın Tasarımcısı: Jasper Morrison

30 yıllık tasarım deneyimini geçtiğimiz sene Tate Modern’de düzenlediği retrospektif sergisi ile taçlandıran İngiliz tasarımcı Jasper Morrison, ‘Yılın Tasarımcısı’ ödülünü kazandı. Wallpaper, Jasper Morrison’ın en verimli dönemlerini yaşadığını söyleyerek ödülü kendisine vermekten geri kalmadı.

En İyi Yeni Özel Mülk: Konieczny’s Ark, Polonya, KWK Promes

Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olan Kraków’da yer alan ve KWK Promes şirketi öncülüğünde inşa edilen Konieczny’s Ark isimli ev projesi, Wallpaper’ın radarına giren önemli tasarımlardan bir diğeri oldu. Güney Polonya’nın dağlık manzarası ile ilginç bir tezat oluşturan beton ev, modern görünümü ve şık iç tasarımı ile ödülü eve götürdü.

En İyi Yeni Restoran: Odette, Singapur

Tasarım ödüllerinin en iddialı adayları arasından sıyrılarak En İyi Restoran Ödülü’ne layık görülen isim Singapur’daki National Gallery’nin zemin katına açılan Odette oldu. Universal Design Studio tarafından dekore edilen restoranın şefi Julien Royer, misafirlerine modern Fransız mutfağından lezzetli örnekler sunuyor.

En İyi Erkek Moda Koleksiyonu: Raf Simons, Sonbahar/Kış

Belçikalı tasarımcı Raf Simons, 2016 Sonbahar/Kış sezonu için tasarladığı erkek kreasyonu ile Wallpaper tasarım ödülünü kazanan bir diğer isim oldu. Simons’a ödül kazandıran koleksiyon, son yılların öne çıkan trendi “oversize” etkisini taşıyordu.

En İyi Kadın Moda Koleksiyonu: Céline, Sonbahar/Kış

1945’ten beri Fransız modasının en önemli isimlerinden biri olan Céline’in nötr esintiler taşıyan Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonu, markanın baş tasarımcısı Phoebe Philo’ya ‘En İyi Kadın Moda Koleksiyonu’ ödülünü kazandırdı.

 

En İyi Yeni Otel: Amanera Cabrera

Dominik Cumhuriyeti ndeki Playa Grande sahiline bakan Amanera, 2017’nin En İyi Oteli seçildi. Aman grubunda yer alan otel, tamamen yerel ve doğal malzemelerle inşa edilmiş. İç dekorasyonu tasarlayan mimar John Heah, el yapımı Aguayo taşları ve Dominik sanatının önemli eserleri ile otelde büyüleyici bir atmosfer oluşturmuş.