Vücudunuza En Uygun Yogayı Seçin

Meditasyonun en etkili olduğu yöntemlerden biridir; Yoga… Doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreterek, kalp atışlarının düzene girmesini sağlar. Panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında önemli rol oynar. Kişinin bedenini tanımasına olanak sağlar. Günümüzde oldukça popüler olan Yoga dosyasını geçtiğimiz aylarda aralamıştık. “Yoga nedir, nasıl yapılmalıdır?” diyerek adım attığımız bu yolculuğu; “Yoga Çeşitleri” ile detaylandırmanın, sizce de tam zamanı değil mi?

Yoga yapmaya karar verdiyseniz bu noktadan sonra size en uygun yoga çeşidinin hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Yogadan beklentileriniz, ihtiyaçlarınız, yoganın hangi yönünün daha çok ilginizi çektiğini düşünerek işe başlayabilirsiniz.

Bazı yoga sistemleri duruşların ardı ardına yapıldığı, güç gerektiren uygulamalarla yeni başlayanların zorlanabilecekleri çalışmalar içerirken bazı sistemler nefes tekniklerine ağırlık verebilir. Dinamik çalışmaları seven kimseler için uzun süre belli duruşlarda kalınan çalışmalar sıkıcı bulunabilir ya da zihinsel gevşemeyi ön planda tutanlar için hareketli ve güç gerektiren çalışmalar kişiye istediğini vermeyebilir. Böyle bir durumda, aradığını bulamayan kişi yogayı sevmediğine karar verebilir. Oysa yoga farklı çeşitleri bulunan geniş kapsamlı bir sistemdir. Gelin bu sistemleri birlikte inceleyelim;

ASHTANGA YOGA
Yoganın temel türü olan bu yoga çeşidi; klasik yoga olarak bilinir. 8 temel öğesi bulunan bu yoga türü; zihinsel, ruhsal, psikolojik ve etik öğelerin tümünü kapsayan yoga türüdür. Asthanga Yoga’da duruşlar vinyasa ve tristhana ile uygulanır. Vinyasa, hareket ve soluma sistemidir. Her duruş bir nefes eşliğinde uygulanır. Arka arkaya uygulanan duruşlar nefeslerle eşzamanlı ilerler. Tristhana ise duruş, soluma ve belli bir bölgeye odaklanmanın birlikte uygulamasıdır. Duruşlar nefeslerle eşzamanlı ilerlerken bedenin belli bölgelerine odaklanılır. Aynı anda nefese, duruşa ve bölgeye odaklanma ciddi bir konsantrasyon gücü gerektirir.

HATHA YOGA
Batıda en çok bilinen ve en yaygın olarak uygulanan yoga türüdür. Hatha Yoga dengeleyici oluşuyla bilinen bir yoga türüdür. Zıt enerji kütleleri; yani güneş ve ay, eril ve dişil ikilikler gibi, temel asanalar, yani yoga pozları, nefes teknikleri ve rahatlama içeren akışlar ile dengelenir. Yogaya yeni başlayanlar için uygun bir yoga seansıdır.

VİNYASA YOGA
Vinyasa Yoga’da farklı asanalar nefes eşliğinde bir akış halinde uygulanır. En enerjik yoga branşı olan Vinyasa Yoga’da asanalar arasındaki geçiş nefesle bağlantılıdır. Her nefes alındığında bir pozda, her nefes verilişinde de başka bir poza geçilir. Vinyasa Yoga, yüksek enerjisi ile kondisyon amaçlayan, bağ dokuların yanı sıra kaslarını da geliştirmeyi hedefleyen, olabildiğince fazla asana deneyimlemek isteyenler için uygun bir yoga türüdür.

YİN YOGA
Yin Yoga, asanalarda diğer yoga türlerine kıyasla daha uzun süre kalınan akışların uygulanmasıyla bağ dokuların gelişmesini amaçlar. Yin Yoga’da sadece bağ dokuların değil, kasların da esnemesi sağlanır. Kasların güçlenmesinden ziyade, bağ dokuların nazikçe gerilip esnemesine ve uzamasına yönelik uygulamalar içerir. Yang Yoga türleri yüksek enerjili akışlar içerirken, Yin Yoga bunları dengeleyecek daha stabil akışlar barındırır.

KUNDALİNİ YOGA
Bu yoga türünde meditasyona ağırlık verilerek kundalini enerjisinin çakralar üzerinden yükseltilmesiyle arınma amaçlanır. Zihin, beden ve duyular üzerinde bir bütün olarak çalışılan Kundalini Yoga, Farkındalık Yogası olarak da bilinir. Fiziksel egzersizlerin yanı sıra, spiritüel bir deneyim yaşamak isteyen yoga meraklıları için en uygun yoga türlerinden biridir.

RESTORATİF YOGA

Şifa Yogası olarak da bilinen bu yoga türünde aktif rahatlama önemli bir rol oynar. Sinir sistemini onarmak ve bilincin dengelenmesi Restoratif Yoga’nın amaçları arasında yer alır. Diğer yoga türlerine kıyasla daha uzun süre kalınan asanalarda, nefes uygulamalarının da eşliğiyle bağ dokular ve kaslar bilinçli bir şekilde gevşetilir. Omurganın daha sağlıklı bir hale gelmesi için uygulanan asana ve nefes egzersizleri aracılığıyla beden ve ruhun rahatlaması sağlanır.


BİKRAM YOGA
Hot Yoga olarak da bilinen Bikram Yoga, 38-40 derece sıcaklıktaki salonlarda uygulanır. Bunun nedeni ise arttırılan sıcaklık aracılığıyla bağ dokuların daha kolay esneyebilmesi ve toksinlerden arınmanın hızlandırılması. Kas, eklem ve bağları incitme veya sakatlama riski en aza indirilir. Odanın sıcaklığı sayesinde seans başlangıcında ısınma ve esneme egzersizlerinin uygulanmasına gerek kalmaz. Bol bol ter atılmasını sağlayarak salgı bezlerini aktif olarak çalıştırmayı hedefleyen Bikram Yoga’da 26 geleneksel asana uygulanır.

YOGA TERAPİ
Kronik boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarından, fıtıklardan, kalça sorunlarından, siyatik, skolyoz, karpal tünel sendromu, yorgunluk, astım, yüksek kan basıncı, diyabet, bağırsak ile ilgili problemler, sindirim sistemindeki sorunlar, uyku bozuklukları, anksiyete, depresyon ve tabi ki stresten muzdarip olanlar için faydalı olabilecek bir yoga türüdür. Yoga Terapi, tıbbi tedaviyi desteklemeyi ve katılımcıları klasik yoga seanslarına hazırlamayı amaçlar.

Yoga hem nefes teknikleri, hem pozları, hem de meditasyon aşamaları ile başlarda bir çoğunuza zor gelebilir. Asanalarda ve akışlarda kapasitenizin en uç noktasına ulaşmayı hedefleyin ancak kendinizi fazla zorlamayın. Acele etmeyin ve kimseyle yarış halinde olmayın. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa, yogaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.