“YTB Türk Konseyi diaspora çalışmalarında aktif rol üstleniyor”


Türk Konseyi üyesi ülkelerin diasporadan sorumlu bakanları ve kurum başkanları Ankara’da düzenlenen “Türk Keneşi Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kuruluş Başkanları Üçüncü Toplantısı”nda bir araya geldi.

YTB’nin ev sahipliğinde ve Türk Konseyi Genel Sekreterliği koordinasyonunda düzenlenen toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kazakistan Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kaletayev, Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov, Kırgızistan Göç Hizmeti Kurumu Başkanı Bolotbek İbraimzhanov, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile YTB Başkanı Abdullah Eren katıldı.

YTB Başkanı Eren, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılımları için konuklara teşekkür ederek, “2010 yılında kurulan YTB, dünyanın dört bir tarafında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın bir arada hareket etmeleri, ortak sorunlarımıza ortak çözümler üretmeleri ve iş birliği olanaklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütmektedir.” dedi.

Türk Konseyine üye ülkelerin diaspora kurum ve kuruluşları ile yurt dışında faaliyet gösteren “Türkdildeş” diaspora teşkilatları arasındaki iş birliği ve eş güdümün pekiştirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Eren, “Türk Konseyi bünyesinde yürütülen çalışmalar bu alanda önemli bir boşluğu doldurmakta ve Başkanlığımız kuruluşundan itibaren, Türk Konseyi diaspora çalışmalarında Türkiye’yi temsilen aktif rol üstlenmektedir.” diye konuştu.

Eren, toplantı çerçevesinde “Türkdildeş Diaspora Ortak Faaliyet Stratejisi”nin yanı sıra “Türkdildeş Diasporaları İçin Ortak Eylem Planı”nın da güncelleneceğine dikkati çekerek, bu belgelerin, diaspora kurumları arasında iş birliği ve tecrübe paylaşımlarına çok önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Bugün Türkiye-Azerbaycan ve Türkiye-Kazakistan diaspora kurumları arasında iş birliği mutabakatlarının da imzalanacağını söyleyen Eren, Türk Konseyinin çalışmalarının devamı için çok önemli adımlar atıldığını belirtti.

Türk Konseyi üyesi ülkelerin diasporadan sorumlu bakanları ve kurum başkanları buluştu

Kazakistan Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kaletayev, 20. yüzyılda Kazak halkının yakın ve uzak ülkelere taşınmak zorunda kaldığını hatırlatarak, 1991’den bu yana Kazak halkının kendi topraklarına dönmesi için çalışmalar yapıldığını, günümüzde de başka ülkelerdeki Kazak halkının hakları ve refahı için çalışmalar yürütüldüğünü anlattı.

Uzak ve yakın ülkelerdeki Kazak halkına ülkeye dönmeleri için yapılan davetlerin sonuç verdiğini ve Kazakistan’a dönen vatandaşların sayısının arttığını belirten Kaletayev, ülkesinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarına sosyal alanda destek veren bir vakıf kurulduğunu da vurguladı.

Kaletayev, Sosyal Kalkınma Bakanlığının da diaspora konusunda çalışmalar yürüttüğü bilgisini paylaşarak, Türk Konseyinin bu alandaki tüm faaliyetlerine katılmaya hazır olduklarını söyledi.


Azerbaycan Diaspora İşleri Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov da bu toplantı vesilesiyle Türk Konseyi ülkelerinin karşılıklı iş birliğinin daha da ilerleyeceğini kaydetti.

Türk dilinin ve manevi değerlerin korunması açısından Türk Konseyi çerçevesinde atılan adımların çok önemli olduğunu anlatan Muradov, Azerbaycan’ın Türk diaspora teşkilatları ile iş birliği çalışmaları yürüttüğüne dikkati çekti.

Muradov, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında Türk dili konuşan ülkeler arasında ortak diaspora stratejisinin kabul edildiğini hatırlatarak, Özbekistan’ın da Türk Konseyine katılımıyla bu birliğin daha da güçleneceğini söyledi.


Kırgızistan Göç Hizmeti Kurumu Başkanı Bolotbek İbraimzhanov da yaklaşık 700 bin Kırgızistan vatandaşının başka ülkelerde çalıştığını ve önemli bir iş gücü oluşturduğunu belirterek, Rusya, Güney Kore, Avrupa Birliği ülkeleri ile Orta Doğu’da çok sayıda Kırgız vatandaşı bulunduğunu vurguladı.

İbraimzhanov, yurt dışındaki vatandaşların entegrasyonunu sağlamak ve göçmen işçileri desteklemek için aktif çalışmalar yürüttüklerini dile getirerek, yurt dışına gidecek kişilere eğitim verilmesi gibi faaliyetleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

Toplantının basına kapalı bölümünde de Türk Konseyine üye ülkelerin diasporalarının mevcut durumu ile ülkeler arasındaki iş birliği çalışmaları ele alındı.

Toplantının ardından düzenlenen törende, “Türk Keneşi Türkdilli Diaspora Ortak Faaliyet Stratejisi’ne getirilen değişikliklerin onaylanması hakkında Karar” imzalandı ve karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

No Comments Yet

Comments are closed

Turkaz Magazine dijital dergi platformudur.
Hello. Add your message here.